Milioni bakterija žive u ustima, najviše blizu korena jezika.
One su najčešći uzrok zadaha, jer je topla i vlažna sredina usta idealna za njihov razvoj. Ono što podstiče njihovo razmnožavanje svakako je nedovoljna higijena, kao i kvarni zubi i bolesti desni. Neprijatan miris stvaraju infekcije grla, sinusa i pluća, nedijagnostifikovani dijabetes, bolest jetre, bubrega, hronična upala sinusa, suva usta (kserostomija), čiji je uzrok nepravilan rad pljuvačne žlezde, konzumacija nekih vrsta lekova ili disanje na usta.
Naravno, važno je i kako se hranimo: crveno meso, mahunarke, beli i crni luk, kafa i pušenje menjaju miris našeg daha.
Kada da se obratimo lekaru?
Javite se zubaru ukoliko se zadah ne povuče bez obzira na dobru zubnu higijenu i promenjen režim ishrane. Zakažite pregled ujutru. Nemojte jesti, piti, žvakati žvaku, pušiti ili prati zube pre pregleda. Ne stavljajte jake mirise. Ako ste koristili antibiotike u periodu od mesec dana pre pregleda, obavezno pomenite zubaru prilikom zakazivanja.
Ponekad zadah može otkriti uzrok težih oboljenja: “voćni” miris može biti znak nedijagnostifikovanog dijabetesa, a ako miriše na urin, upućuje na loš rad bubrega.
Koliko će dugo zadah trajati zavisi od uzroka. Ako je u pitanju loša higijena usta, posle nekoliko dana redovnog pranja dah će već biti svežiji. Zadah se može uporno pojavljivati ako imate hronični sinusitis, posebno ako je izazvan strukturnom abnormalnošću sinusa.
Nana osvežava dah
Da biste imali prijatan dah, perite pravilno i redovno zube i desni posle jela i jednom dnevno iščačkajte ostatke hrane dentalnim koncem. Čistite površinu jezika četkicama specijalne namene, nikako četkicom koju koristite za zube. Po zubarovoj preporuci koristite vodu za ispiranje.
Pijte dosta vode, jer će ona pomoći stvaranju pljuvačke i ujedno spirati ostatke hrane u ustima. Žvake i bombone sa nanom i ksilitolom mogu biti od velike pomoći. Ksilitol je prirodni zaslađivač koji sprečava nastanak zubnog kamenca i podstiče lučenje pljuvačke. Budite oprezni u količini zbog sorbitola koji može izazvati dijareju ili nadimanje.
Zeleni čaj je pun antioksidansa koji leče oštećeno zubno meso. Možete žvakati svež peršun, jer je to moćan osveživač zadaha. Nekoliko kapi ulja nane na jeziku delotvorno uništava bakterije. Jedite dosta voća i povrća koje obiluje vitaminom C i cinkom. Grgljajte rastvor mlake vode sa sodom bikarbonom. Posle jela žvaćite seme suncokreta. Nezaslađena limunada i sok od ananasa uklanjaju zadah. Jedite po jednu jabuku svakog dana. Ali ako pušite cigarete možete odmah da odustanete od pokušaja da svoj dah učinite prijatnijim.
Jutarnji zadah je normalan
Neki tipovi zadaha smatraju se normalnim i nisu razlog za brigu. Jedan od njih je jutarnji zadah. Preko dana pljuvačka spira hranu i s njom i mirise koji se skupljaju u ustima. Noću telo stvara manje pljuvačke, pa su usta suvlja. Mrtve ćelije se zalepe za jezik i unutrašnjost obraza, a kada bakterije počnu da ih koriste kao hranu, stvara se neprijatan miris.
Pregledajte se sami
Jezikom liznite kožu na unutrašnjoj strani zgloba ruke i ostavite minut ili dva da se osuši. Pomirišite. Ako je miris neprijatan, takav je i vaš dah. Bolji način je da lagano zagrebete površinu korena jezika plastičnom kašikom za jednokratnu upotrebu, ostavite koji minut da se prosuši, pa pomirišete.
Treći način: duboko udahnite i prekrijte usta rukama. Izdahnite i udahnite kroz nos. Ako mislite da loš zadah dolazi iz nosa, postupak uradite i izdisanjem kroz nos.