Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 ZDRAVIE, PRAVDA O VITAMINOCH - Straty pri skladovaní

Go down 
AuthorMessage
anapovolni

anapovolni



ZDRAVIE, PRAVDA O VITAMINOCH - Straty pri skladovaní Empty
PostSubject: ZDRAVIE, PRAVDA O VITAMINOCH - Straty pri skladovaní   ZDRAVIE, PRAVDA O VITAMINOCH - Straty pri skladovaní EmptySat 7 Jun 2008 - 21:37

Vitamín C ako aj mnoho iných vitamínov sa vplyvom tepla, svetla, kyslíka, báz a niektorých kovov ľahko rozkladá, stráca

Vy si to môžete zistiť, aj pomocou googla, čo to znamená. Medzi jednotlivými výskumnými výsledkami sú rozdiely, ale údaje sa pohybujú okolo tu vymenovanými.
Vysvetlime si význam slov:
Vitamín C vplyvom kovov sa ľahko rozkladá, čiže
zelenina a ovocie strúhaná, rezaná kovovým predmetom stráca 4-6% obsahu vitamínu C
lúpaním sa stráca 60 % obsahu vitamínu C, lebo vitamín C sa väčšinou vyskytuje priamo pod šupkou
Vitamín C vplyvom báz sa ľahko rozkladá,čiže
krátkodobým umývaním pod studenou vodou sa stráca 4-6 % vitamínu C. Ale kto umýva krátku dobu napríklad jablko? Dlhšia doba vo vode= väčšia strata, Vyššia teplota = väčšia strata.
Vitamín C sa vplyvom tepla, svetla a kyslíka ľahko stráca, rozkladá, čiže
Jablko po 2-3 mesačnom odbornom skladovaní obsahuje už iba 30 % pôvodného obsahu vitamínu C.
100 g ČERSTVO nazbieraných zemiakov v septembri obsahuje 30 mg vitamínu C, vo februári je to množstvo už iba 8 mg, a je možné, že v máji už nenájdeme stopu po vitamíne C.
Pravdaže keď olúpeme a uvaríme alebo upečieme nové zemiaky, tak ich obsah vitamínu C bude tiež bezvýznamný.
ČERSTVO nazbierané zelené zeleniny stratia skoro celý obsah vitamínu C, ak ich skladujeme niekoľko dní pri izbovej teplote. Situácia je rovnaká aj s červenou, zelenou a žltou paprikou. Nemáme žiadnu záruku na to, že počas zberu, balenia, dopravy a skladovania v obchode, koľko času boli „ČERSTVÉ zelené zeleniny“ pri izbovej alebo ešte teplejšej teplote. Nie je to isté, ale veľmi pravdepodobné, že obsahujú bezvýznamné množstvo vitamínu C, síce sú pekné zelené.
strata pri varení, dusení 90 %
strata pri pečení 95 %
strata pri zmrazení 20 %+ strata pri rozmrazovaní 40 %= 60 %

Južné ovocia v hypermarketoch nie sú ČERSTVO zbierané ovocia. Viac dní, alebo aj týždňov uplynie kým si Vy tie španielske pomaranče alebo talianske kivi kúpite. Prídavkom je, že sa zbierajú nezrelé, aby vydržali lepšie počas dopravy a skladovania. V tabuľkách sa uvádzajú údaje ČERSTVO nazbieraného južného ovocia. O koľko menej vitamínu C obsahuje pomaranč, ktorý zozbierali z ekonomických dôvodov nezrelý? 30 %? 50 %? Nikto nezaručuje. Čo sa stalo počas tamojšom a tunajšom skladovaní a počas dlhej ceste? Koľko vitamínu C sa stratilo počas dopravy a skladovania?
Všimli ste si, že najnovšie vianočné pomaranče vydržia aj do Veľkej noci? Čím ich konzervujú? Konzervačná látka zabraňuje užitočným látkam v rozklade. Je pre Váš organizmus takisto jednoducho použiteľný vitamín C z konzervovaného pomaranča, ako vitamín C z ČERSTVO nazbieraného BIO pomaranča? Koľko percent v ňom obsiahnutého vitamínu C vie Váš organizmus zužitkovať? (Ako pôsobia konzervačné látky vo Vašom organizme?)
Môžeme sa dohodnúť, že z údajov tabuliek o ČERSTVEJ zelenine a ovocia môžeme brať do úvahy iba 20 % obsahu vitamínu C v prípade že sme nakúpili zeleninu a ovocie na Slovensku, od novembra do apríla?
Videli ste už garantovane BIO zeleniny a ovocia na Slovensku v hypermarketoch od novembra do apríla? BIO zeleniny a ovocia obsahujú viac vitamínu C a udržujú lepšie svoj obsah vitamínu C počas skladovania, ako ich neBIO druhy.

Umelými vitamínmi obohatené osviežujúce nápoje, cukríky, müzli a iné by znamenali cestu zdravej výživy? Žiaľ pôvod v nich obsiahnutých vitamínov je neistý (syntetické, čiže chemické vitamíny alebo vitamíny z prírodného zdroja? ), kvalita tiež je neistá, a je neisté koľko z nich vie náš organizmus vstrebať. Ak ich neviem stráviť, tak obohacujem vitamínmi iba svoj moč, že?
Vitamín C (ako aj vitamíny B ) sa už 3 hodiny po užití vyprázdňuje z organizmu a nie je k dispozícii našim bunkám. Je to ako polievanie za teplého dňa: keď polievame vznikne mláka, ale po 3 hodinách je rastlina smädná. Každé 3 hodiny, čiže denne 5 krát sa musíme postarať o doplnenie vitamínu C, aby sme mali bunky zväčša dobre zásobované.
Potravou to nie je ľahká úloha. Vám sa to darí?
Niekoľko všeobecne známych zdrojov vitamínu C a ich potrebné množstvo:
Vitamín C :
denne
500 mg = 5 kg pomaranču z hypermarketu
1000mg= 10 kg pomaranču z hypermarketu
denne
500 mg = 5 kg citrónu denne z hypermarketu
1000mg= 10 kg citrónu denne z hypermarketu
denne
500mg = 4 kg kivi denne z hypermarketu
1000mg= 8 kg kivi denne z hypermarketu
denne
500mg= 25 kg kyslej uhorky
1000mg= 50 kg kyslej uhorky
denne
500 mg = 6,25 kg surových zemiakov vo februári = 62,5 kg varených zemiakov vo februári 1000mg= 12,5 kg surových zemiakov vo februári = 125 kg varených zemiakov vo februári
Back to top Go down
http://www.povolni.webovastranka.sk
 
ZDRAVIE, PRAVDA O VITAMINOCH - Straty pri skladovaní
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Rôzne temy-
Jump to: