TANJUG.RS
26.02.2012
BEOGRAD - Kovačica, malo mesto u Banatu u kome mahom žive Slovaci, poznato od Sjedinjenih Američkih Država do Japana po naivnom slikarstvu, trebalo bi uskoro da dobije institut za proučavanje umetnosti Slovaka, a u pripremi je i enciklopedija “Slovačko naivno slikarstvo u Srbiji”.
Ipak tradicija naivnog slikarstva koja je u Kovačici začeta tridesetih godina prošlog veka, a zahvaljujući Pavelu Babki, osnivaču Galerije Babka, dospela čak do Tokija, poslednjih godina suočava se sa uticajima globalizacije i umetnici se sve češće potčinjavaju zahtevima tržišta, što prema Babkinim rečima, ugrožava autentičnost slovačke umetnosti.
Početkom sedmice Kovačica je bila stecište predstavnika svih nacionalnih manjina koje žive u Srbiji, a koji su u okviru obeležavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika razgovorali o načinu očuvanja usmene tradicije manjinskih zajednica.
U svojevrsnoj "Meki naivne umetnosti Slovaka", u kojoj već 20 godina neumorni Babka radi na promociji slovačkog slikarstva, gde stari prenose tradiciju na najmlađe, a inostrane diplomate su najčešći posetioci i kupci slika, razmatrali su se načini kako zaštititi najvrednije u nasleđu nacionalnih manjina.
Babka kaže da očuvanje tradicije predstavlja problem i Slovaka, čije je naivno slikarstvo pod ozbiljnim pritiskom tržišta i povlađivanja ukusu publike, što je poslednjih godina ugrozilo njegovu vrednost i autentičnost.
“Ovaj proces je već viđen u mnogim autohtonim tradicionalnim kulturama, koje su, našavši se pred izazovima tržišta, postale samo folklorni ukras i izgubile samosvojnost”, ocenio je Babka.
On je u intervjuu Tanjugu podsetio da su slikari odnos boja, koje su slagali iglom i koncem na svojoj tradicionalnoj nošnji, prenosili na platno i da je kod slovačkih naivaca najznačajniji simbol bio jak kolorit.
“Danas najmlađa žiteljka Kovačice koja svakodnevno nosi tradicionalnu nošnju ima 57 godina. Nema više slikara koji sami sebi šiju i ukrašavaju odeću, te se ovaj osećaj kod mlađe generacije izgubio. Boje su postale tamnije, a nestankom boja,
običaja, nestaje i izuzetno jak kolorit na slikama”, primetio je Babka.
On je istakao da nemaju problem sa tim da mladi ne žele da se bave naivnim slikarstvom, jer “vodimo računa da to bude primamljivo, ovo je malo mesto, svi hvale, dolaze televizije da snimaju priloge”.
“Ali oni bi voleli da to bude moderna naiva i imamo problem što se motivi gube. Na slikama mladih dominira erotika. Drugačije i razmišljaju, vode računa o tome da li će se slika dopasti kupcu, a to nije dobro”, istakao je Babka.
Trenutno u Kovačici ima 24 ili 25 aktivnih slikara, a svako od njih uradi po 150 slika godišnje, što je prema Babkinim rečima, velika produkcija i samim tim veća konkurencija, te često turisti utiču na njih kada se odlučuju šta da slikaju.
Babka, koji je izlagao kolekciju slovačkog slikarstva u Pitsburgu, Njujorku, Vašingtonu, Londonu, Briselu, Parizu, Lisabonu, Madridu, Ženevi, Beču, Atini, Tokiju, konstatovao je da se kolorit naivnog slikarstva najviše dopada Mediterancima,
Nemcima zelenkasti i braonkasti tonovi, Skandinavcima prizori zime, a Afrikanci ”skaču kada vide crveno nebo”.
”Naše slikarstvo je još uvek zanimljivo u svetu. Najzainteresovaniji su kolekcionari, a među posetiocima imamo najviše američkih turista, koji pak imaju osobinu 'kupovati, kupovati i kupovati', a ima i dosta Japanaca, jer smo kod njih već dva puta izlagali”, rekao je Babka.
Često im dolaze predstavnici amabasada, kao i inostrani gosti koji borave u Beogradu, a vlasnik galerije je primetio da ih posećuju i mladi bračni parovi koji u Kovačici kupe svoju prvu sliku.
Babka je rekao da će polako formirati i institut u kome će stručnjaci (etnolozi, istoričari umetnosti…) proučavati naivno slikarstvo vojvođanskih Slovaka, a uveliko se radi na trojezičnoj enciklopediji “Slovačko naivno slikarstvo u Srbiji” koja će obuhvatiti 60 slikara.
Do sledećeg Međunarodnog dana maternjeg jezika, 21. februara, Babka očekuje da će biti gotova elektronska verzija. Polovina tekstova već je urađena i snimljeno je oko 1.000 slika, ali problem je, primetio je, što neki slikari imaju malo materijala i što su najbolja dela iz Kovačice prodata strancima.
Za tri godine trebalo bi da bude završena i štampana verzija enciklopedije, što će im, Babka se nada, otvoriti vrata i najznačajnijih svetskih galerija i muzeja, poput vašingtonskog Smitsonijan muzeja.