Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 Ježišovo morálne učenie v Kázni na vrchu

Go down 
AuthorMessage
anapovolni

anapovolni



Ježišovo morálne učenie v Kázni na vrchu Empty
PostSubject: Ježišovo morálne učenie v Kázni na vrchu   Ježišovo morálne učenie v Kázni na vrchu EmptyMon 23 Jun 2008 - 13:13

Ježiš hovorí v Kázni na vrchu o tom aká ma byt etika kráľovstva Božieho a z toho vyplývajúca etika kresťana. Ide tuná o hlbšie pochopenie príkazov Destora.
Kázeň na vrchu začína blahoslavenstvámi tuná Ježiš hovorí za akých podmienok môže byt náš život šťastný, nielen pre nás, ale aj pre našich spolublížnych už tuná v tejto časnosti, ale je to zároveň aj predpokladom pre dosiahnutie večnosti.
Len ten kto si počínať ako mu Ježiš prikazuje vo svojich blahoslavenstvách, žije podľa Neho pozoruhodným životom pred ľuďmi i pred Bohom je soľou zeme a svetlom sveta.
Pre dnešných kresťanov nie je iba Desatoro tým jediným platným zákonom ako to bolo u farizejov a zákonníkov. Ježiš nám dal v Kázni na vrchu vysvetlenie príkazov Destora. On dáva akcent na spravodlivosť „ 20 Lebo hovorím vám: Ak vaša spravodlivosť nebude dokonalejšia ako zákonníkov a farizejov, nikdy nevojdete do kráľovstva nebeského.“ .
Ježišove reči obsahujú viac než len Mojžišov zákon. Kázeň na vrchu obsahuje mravné maxima, vrcholy etického konania, ktoré Mojžišov zákon konať neprikazoval.
Ak chce byt kresťan naozajstným Ježišovým učeníkom tak sa týmto prikázaniam nesmie vyhýbať ale naopak, ma ich plniť.
Ktoré sú to hlavné etické princípy, ktoré obsahuje Kázeň na vrchu?

Mt 5, 21-22 ZABIŤ MOŽNO AJ SLOVOM

21 Počuli ste, že otcom bolo povedané: Nezabiješ; kto by však zabil, prepadne súdu. 22 Ale ja vám hovorím: Každý, kto sa hnevá na brata, prepadne súdu, a kto by bratovi povedal: Hlupák! - prepadne najvyššiemu súdu; kto by mu však povedal: Blázon! - prepadne ohnivému peklu.

Prikázanie nezabiješ poznáme z Mojžišovho zákona ako 5 prikázanie. Išlo tuná však o zákaz fyzickej vraždy blížneho.
Ježiš prehlbuje význam prikázania a hovorí, že sa človek proti nemu previní aj vtedy keď na svojho blížneho hovorí zle slova. Teda zabíjať môžeme i zlým slovom nie len manuálne zbraňou. Čo Ježiš myslel pod zlým slovom? Mysli sa pod tým nenávisť voči svojmu blížnemu, keď je človek na niekoho nahnevaný, povie na neho mnoho krát zle slova, nadávky alebo hovorí o tom iným ľuďom( ohovára) a na svojho blížneho nadáva. Je mnoho ľudí, ktorý sú psychicky labilnejší , takéto počínanie svojho blížneho nezvládnu a často sa to konči aj smrťou ( samovražda). Takéto konanie, ktoré je proti prikázaniam lesky privedie často človeka nielen pod svetsky sud ale, podľa Ježiša sa dostáva pod Boží súd (Mt 5, 22) .
Nesmieme dovoliť, aby nás ovládol hnev, nenávisť, zlé slovo, ale treba si vážiť každého človeka a rešpektovať ho.

Mt 5, 23-26 ODPÚŠŤAŤ SI NAVZAJOM

23 Keby si teda prinášal dar na oltár, a tam by ti prišlo na um, že tvoj brat má niečo proti tebe, 24 nechaj svoj dar tam pred oltárom a odíď; najprv sa zmier s bratom, a potom príď a obetuj svoj dar. 25 Pokonaj sa čím skôr so svojím protivníkom, dokiaľ si s ním na ceste, aby ťa protivník neodovzdal sudcovi, sudca strážcovi a neuvrhli ťa do väzenia. 26 V pravde hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do poslednej koruny

Ako kresťania veríme v Trojjedineho Pána Boha, ktorý nám odpúšťa naše vínny. Pán Ježiš Kristus umrel pre naše vínny na dreve Golgotskeho kríža a zmyl naše hriechy svojou krvou.
Dal nám odpustenie hriechov. Keď to roby náš Pán aj my si mame navzájom odpúšťať. Ježiš nám to dôrazne pripomína , keď hovorí: Odpustiť blížnemu je vlastne podmienkou Božieho odpustenia našich hriechov. Preto nás aj učí modliť sa v modlitbe Pánovej
„12 A odpusť nám viny naše, ako aj my odpúšťame vinníkom svojim!“ .

Ak nevieme odpúšťať blížnemu, tak nemáme pravo očakávať Božie odpustenie. Potom nemáme ani pravo predstúpiť pred Boha a obetovať mu obetne dary
Ak sa kresťan nezmieri so svojim bratom, tak bude oddelený od Boha. Táto oddelenosť od Boha, podľa Ježišových slov bude trvať dovtedy, dokedy bude trvať hnev človeka voči blížnemu Kresťania sa nesmú navzájom hnevať, majú si odpúšťať.

Mt 5, 27-30 CUDZOLOŽSTVO - začína zlou myšlienkou

27 Počuli ste, že bolo povedané: Nescudzoložíš! 28 Ale ja vám hovorím: Každý, kto žiadostivo pozerá na ženu, už scudzoložil s ňou v srdci.

V Mojžišovom zákone Nescudzoložíš! Prikazuje 6 Božie prikázanie.
Podľa SZ chápania cudzoložiť znamená priame tento čin ( telesne) vykonať. Ježiš však ide do hĺbke a podľa neho hrešiť proti 6 Božiemu prikázaniu môžeme aj myšlienkami.
Hriešne myšlienka rodiace sa v srdci človeka , ovplyvňujú aj myseľ človeka a človek poslúchajúci svoje vnútorné ego, mnohokrát úmyselne cudzoloží.

Treba sa vyhýbať hriešnym myšlienkam, aby nás nevtiahli do hriechu. Ježiš to obrazne vyjadruje v 5M 29-30.Ponaučenie z tohto obrazu je nasledovne – Zle myšlienky v sebe treba hneď na začiatku vykoreniť, aby sa nerozrástli a nepriviedli človeka do hriechu. Dokladá to aj na inom mieste Mt 15,19
Mt 5, 31-32 ROZVOD

31 A bolo povedané: Kto by prepustil manželku, nech jej dá priepustný list. 32 Ale ja vám hovorím, že ktokoľvek prepúšťa manželku, okrem príčiny smilstva, vystavuje ju cudzoložstvu, a kto si vezme prepustenú, cudzoloží.

Tejto téme sa Ježiš venuje v rámci výkladu 6. Božieho prikázania.
V praxi vtedajšieho židovstva, podľa Mojžišovho zákona : muž mohol prepustiť manželku, ak sa mu znepáčila (5M 24,1) .Rabíni tej doby dovoľovali prepustiť manželky kvôli takým malichernostiam akou je napríklad pripálené jedlo alebo nechutná polievka ( Hilelova škola
20 Ante - 15 Post)
Ježiš sa stavia proti týmto praktikám a preto ešte raz rozvádza 6 Božie prikázanie vo svojej Kázni na vrchu kde hovorí, že je manželstvo nerozlučiteľným zväzkom, a zdôrazňuje to aj na iných miestach npr. Čo teda Boh spojil, človek nerozlučuj! Mt 19, 6

Ježiš dovoľuje rozvod a to iba z jedného jediného dôvodu a ten je „ príčina smilstva“ (Mt 5, 32) a (Mt 19, 9) .

Ježiš žene smilnici odpustil, čim nám poukázal, že ak sa dozvieme o prípadnom smilnení svojej manželke alebo manžela, nemusíme ho hneď bez akéhokoľvek ospravedlnenia opustiť. Existuje tuná možnosť jednorázové smilstvo odpustiť. Veď aj Ježiš odpustil žene- cudzoložnici. Manželia si majú navzájom odpúšťať.
Mojžišov zákon pripúšťal aj laxnú rozvodovú prax, ale Ježišov zákon pozná rozvod len v najkrajnejšej situácii a tou je mravná neviazanosť, manželská nevera v zmysle gr. porneia, čo znamená promiskuitný, neviazaný sexuálny život. Iba v tomto prípade je podľa Ježiša rozvod dovolený, lebo cesta odpúšťania, takémuto partnerovi, nikam nevedie a ích manželstvo sa stáva mŕtvym. To nie je ale žiadnom mravným ideálom. Je to len menej bolestná cesta pre manželov a ich deti. Takéto konanie si teba dobre zvážiť a treba vybrať to menšie zlo.
Úlohou cirkvi je varovať ľudí pred rozvodmi a od nich ich odrádzať so stálym zdôrazňovaním Čo teda Boh spojil, človek nerozlučuj!

Mt 5 33-37 NEPRISAHAŤ

33 Opäť ste počuli, že bolo povedané otcom Nebudeš krivo prisahať, ale splníš Pánovi svoje prísahy! 34 Ale ja vám hovorím: Nijako neprisahajte: ani na nebo, lebo je Božím trónom; 35 ani na zem, lebo Mu je podnožou; ani na Jeruzalem, lebo je mestom veľkého kráľa; 36 ani len na vlastnú hlavu nebudeš prisahať, lebo ani jediný vlas nemôžeš urobiť bielym alebo čiernym. 37 Ale nech je vaša reč: áno - áno; nie - nie; lebo čo je nad to, je od zlého.

Ježiš v Kani na vrchu 7. prikázanie nerozoberá, ale prechádza hneď na 8. Nevypovieš krivé svedectvo proti svojmu blížnemu!
Kresťania majú byt pravdovravný, na ich slova sa ma dať spoľahnúť.
„Ale nech je vaša reč: áno - áno; nie - nie; lebo čo je nad to, je od zlého.“
Ježiš odsudzuje tých, ktorý krivo prisahajú a pri tom berú Božie meno na ľahkú váhu. Tým sa dopúšťajú porušeniu 2 Božieho prikázania „Nebudeš brať meno božie nadarmo!“
Kresťan má vždy hovoriť pravdu a to bez zaprisahávania sa!- „Nijako neprisahajte“
Pri pojme prísaha treba rozlišovať – prísahu svojvoľnú ( ktorú Ježiš zakazuje) a prísahu úradnú, ktorá je vážnym spoločenským aktom ( prísaha pri vstupe do štátnej služby, pri vstupe do manželstva- tato prísaha je dovolená.).

Mt 5, 38-42 JEŽIŠOVO ODMIETNUTIE SAMOSÚDU A POMSTY
38 Počuli ste, že bolo povedané: Oko za oko, zub za zub. 39 Ale ja vám hovorím: Neprotivte sa zlému! Naopak: Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nastav mu aj druhé, 40 a kto sa chce súdiť s tebou a vziať ti spodné rúcho, daj mu aj plášť; 41 a ak ťa niekto núti na míľu, choď s ním dve. 42 Kto ťa prosí, tomu daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce požičať od teba.

Ježiš odmieta starozmluvnú zásadu „Oko za oko, zub za zub“ On naopak hovorí, že sa nemáme protiviť zlému. Doslovne to chápali valdénci, novokrstenci (v Lutherovej dobe), takýmto postojom sa riadil aj rusky spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj. Títo si vytvorili akého si sentimentálneho Ježiša ktorí ustupuje pred zlom, miesto toho, aby so zlom bojoval. Luther pochopil, že ak by sme svet riadili takto interpretovanými Ježišovými slovami, skončili by sme v chaose a zlo by zvíťazilo nad dobrom. Treba odmietnuť také kresťanstvo, ktoré chce byt s každým len za dobre a keď treba prehovoriť proti zlu tak mlčí Luther takéto preduchovnene chápanie Ježišových slov považuje za úchylku a vo svojich spisoch vždy nanovo zdôrazňoval , že preduchovnenostou nie je možne riadiť svet.
Aj Dietrich Bonhoeffer hovoril podobne (ako Luther): „(„ Sentimentálny( na všetko sa nezúčastnene usmievajúci) kresťan“), ktorý nemá odvahu ísť do boja so zlom, nakoniec poslúži diablovi, lebo svojou spoločenskou pasivitou iba umožňuje konať zlo.“ .
Je to falošná pobožnosť, ktorá pozerá na zlo, ale nepodnikne nič proti nemu.

Kresťan koná správne, keď v rámci individuálnej etike je človekom konajúcim dobro, je milí, odpúšťa, je láskavý, pokojný, mierni. Ale keď ide o neprípustné veci v jeho spoločenskom živote tak vie byt prísny, zásadný a keď treba v boji proti zlu aj tvrdý!
Ježiš myslel tieto slova uvedene v Kázni na vrchu ako smernicu pre individuálnu etiku a preto ich nemožno doslovne aplikovať v oblasti sociálnej.
On sám nám slúži ako príklad, keď zasiahol proti penazomencom a kupcom, ktorý znesväcovali jeruzalemsky chrám. J 2, 15 .
Luther hovoril „ Malého tyrana treba znášať. Maličkosť treba odpustiť. Ale keď je príkoria priveľa a násilník pokračuje vo svojich násilnostiach, potom platí, že proti veľkému tyranovi možno aj povstať- dať ho na sud alebo oznámiť polícii alebo ak nás nečakane násilne prepadne tak, tak sa brániť.“ - Každý sa musí rozhodnúť sám ako bude konať, ale pokiaľ je možne tak by mal na prvom mieste hľadať cestu pokoja.

Mt 5, 43-48 PRÍKAZ LÁSKY K NEPRIATEĽOVI
„43 Počuli ste, že bolo povedané: Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa. 44 Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov, [dobrorečte tým, ktorí vás preklínajú, čiňte dobre tým, ktorí vás nenávidia], a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú [a vám sa protivia]; 45 aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je v nebesiach; veď On dáva vychádzať slnku na zlých aj na dobrých a zosiela dážď na spravodlivých aj na nespravodlivých. 46 Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, aká vám za to odmena? Či nerobia to isté aj colníci? 47 A ak pozdravujete len svojich bratov, čo zvláštne robíte? Či nerobia to isté aj pohania? 48 Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš Otec nebeský.“

Ježiš ukazuje svojim učeníkom, že konať podľa zákona lásky je správne. Takto koná aj Boh. „On dáva vychádzať slnku na zlých aj na dobrých a zosiela dážď na spravodlivých aj na nespravodlivých.“ ( v45.) pričom nehladí na naše hriechy. Takto ma konať aj Božie dieťa, ktoré je stvorene na Jeho obraz. Tak ma byt cesta dokonalosti na zle veci mame vedieť odpovedať dobrými. Milovať tých, ktorí nás milujú vieme všetci, ale milovať svojich nepriateľov ako seba samých vie len eticky dokonali človek. Ježiš na kríži to dokázal, On sa modlil v svojich posledných chvíľach života za svojich nepriateľov
„Ježiš povedal: Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo činia. Oni si však delili Jeho rúcha a hádzali (o ne) lós.“
Myslím si že by sa dalo povedať, že v Ježišovej Kázni na vrchu nachádzame zhrnutie mravných predpisov pre každého kresťana. V Novej zmluve sa môžeme podívať na základe Ježišovho života a konania na konkrétne aplikácie (Ježišove skutky), ktoré sú v súlade s Jeho učením. On vystupuje ako morálny učiteľ, to čo hovorí aj sám žije. Je tým najlepším príkladom pre každého kresťana. Centrálnou úlohou bolo prikázanie lásky a to aj k nepriateľom Mt5, 43-47.. Pán Ježiš začal svoje verejne vystupovanie výzvou: „Pokánie čiňte, lebo sa priblížilo kráľovstvo nebeské“ . Zvestoval evanjelium. Ľudia tužili po dokonalom Božom kráľovstve na zemi. Už v tej dobe bolo na zemi dosť hriechu, zla, nepravosti, sebectva, útlaku...
Kristovo oznámenie kráľovstva Božieho znelo ako vyslobodenie od moci zla a začiatok novej doby R 13, 12.
Z Ježišových slov sa tešili všetci ty ktorí sa rozhodli nasledovať Ho. Z Jeho výrokov vidieť, že si kráľovstvo Božie predstavoval inak ako tomu chápali ľudia. Ľudia očakávali rapídne zmeny už tu a teraz ( židia mali teokraticku predstavu o Božom kráľovstve), ale Ježiš hovoril o Jeho duchovnom kraľovaní v ľudských srdciach. Podľa neho to nie je svetská záležitosť, ale skrytá Božia vláda v ľudských srdciach: Kráľovstvo Božie je medzi vami!.
Origenes tieto slova prekladal ako Kráľovstvo Božie je vo vás, teda v ľudských srdciach ovládaných Božou láskou.- tento preklad môže byť správny iba vtedy, keď sa mysli na opravdivých Kristových učeníkov, nie na farizejov. Keď si človek uvedomí význam Ježišových slov a správne pochopí význam Kráľovstva Božieho tak bude z toho aj vychádzať. Pochopí, že Ježišovi nejde o pozemské bohatstvo (Mk 10, 23) , (L 6, 20) , nehovorí ani o svetskej múdrosti ( K 1, 26-29) . Na základe (Mk 10,14-15) vidieť že už malé dieťa ma všetky vlastnosti potrebne na vstup do kráľovstva Božieho. Učí nás že sa mame kajať, a pokánie činiaci hriešnici ( publikán, colník...) sa skôr dostanú do kráľovstva Božieho ako zbožní farizeji žijúci prísne podľa zákona (L 18, 14.17) ; (Mt 21, 31) .
Na základe týchto argumentov dovolím si súhlasiť s pánom Prof. Kiššom , „že ako kresťania sa mame snažiť o humánnejší svet, kde budú uplatnene etické hodnoty kráľovstva Božieho- a to aj v sekulárnom svete. Vtedy Božie kraľovanie nad svetom sa bude presadzovať a svet bude menej patriť diablovi a viac Bohu. Bude v ňom menej zla a hriechu. Pretože podľa apoštola Pavla stvorenstvo očakáva činy nás kresťanov na humanizovaní sveta ( R 8, 19) , že budeme svetu pomáhať byť lepším svetom, že naozaj budeme soľou zeme a svetlom sveta, ako si to prial náš Pán Ježiš Kristus ( Mt 5,13-16) . Spolu s nami k zlepšeniu sveta chce však Pán Boh použiť aj sekulárnych ľudí, ktorí konajú podľa prirodzeného zákona, Bohom im vpísaného do srdca ( R 2,14-15 ). Pán Boh si chce používať ľudí veriacich, ale aj sekulárnych, aby sa čim viacej vo svete uskutočňovala Božia vláda.“
Použitá literatúra

• Kišš Igor, Sociálna etika, 2006, Univerzita Komenského, Bratislava
• Kišš Igor, Ježišova kázeň na vrchu v živote kresťana, 2002 Tranoscius, Liptovský Mikuláš
• Luther Martin, Vyber zo spisov, O slobode kresťana čl. 13.s.24, 1990 Vesna, Bratislava
• [Bergpredigt, S. 14. Digitale Bibliothek Band 12: Religion in Geschichte und Gegenwart, S. 3617 (vgl. RGG Bd. 1, S. 1051) (c) J.C.B. Mohr (Paul Siebeck)]
• [Hieronymus, S. 1. Digitale Bibliothek Band 12: Religion in Geschichte und Gegenwart, S. 13839 (vgl. RGG Bd. 3, S. 315) (c) J.C.B. Mohr (Paul Siebeck)]
• Biblia, Tranoscius, Liptovský Mikuláš, 1978
http://www.biblia.sk
Mgr. Ana Povolni
Back to top Go down
http://www.povolni.webovastranka.sk
 
Ježišovo morálne učenie v Kázni na vrchu
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Náboženstvo-
Jump to: