Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 Ko tebe hlebom, ti njega cenom

Go down 
AuthorMessage
Forum.

Forum.



Ko tebe hlebom, ti njega cenom Empty
PostSubject: Ko tebe hlebom, ti njega cenom   Ko tebe hlebom, ti njega cenom EmptyWed 17 Sep 2008 - 17:18

Ko tebe hlebom, ti njega cenom 903637

Ko tebe hlebom, ti njega cenom Bread

Od ovog ponedeljka žitelji Idvora, sela u Banatu jedu najjeftiniji hleb u Srbiji, a do pre 15. tak dana kupovali su – najskuplji.

Idvor - Prodavao sam u Idvoru veknu belog hleba za 25 dinara, kao i jedan Albanac iz Kovačice - kaže Jovan Vodeničar Čonka (Vodeničar je prezime a ne zanimanje), iz sela Sakule. - Ali, pojavio se pekar Jan Husarik, iz sela Padine i počeo da iz gepeka kola narodu nudi hleb sa 20 dinara.
Meštani rodnog mesta Mihaila Pupina svedoče da je tada počeo cirkus oko cena.


Nije cirkus nego haos - ispravlja Jovica Vukosavljev, vlasnik trgovinske radnje „Iva“ u Idvoru. - Taj Husarik iz Padine je snabdevao školu užinom, a onda je počeo da donosi i hleb i prodaje ga ispred moje radnje.
Malo selo (1.100 stanovnika), a mnogo pekara. Eto ih i iz Zrenjanina


U dve radnje „Iva“ i „Goga“, pojavio se hleb zrenjaninskih privatnika za 17 dinara! Jan Husarik je, pre par dana u strahu od inspekcije, sa ulice našao utočište u kafe baru „Dama“, gde mu je vlasnik prijatelj. Sada Jan u „Dami“ do 9.00 časova ujutru rasproda 80 - 100 vekni hleba.


No, veći red je jedan posle kada on hleb „od juče“ prodaje za svega 10 dinara! Novi udarac Vodeničaru iz Sakula.
Da ne bi bilo dosadno, eto i Saše Zeljkovića, zvanog Patak iz Perleza, mladog čoveka koji je sa ekipom tek ušao u pekarske vode. U prodavnici „Iva“ prodaje veknu za 20 dinara i tvrdi da je najkvalitetniji.


Lepo sam rekao Vodeničaru: Spusti, bre, Čonka, cenu na 20 ili 18 dinara, da oteramo onog iz Padine i Bajrama Nerljovija iz Kovačice, čiji je hleb najlošiji - govori vlasnik „Ive“ Jovica Vukosavljev. Vodeničar mi je odgovorio da nema računicu.


Onda, iznenadni obrt koji je začudio i trgovce - Jovan Vodeničar Čonka u ponedeljak je i u „Ivu“ i u „Gogu“ doneo hleb za 15 dinara po vekni! U svom selu Sakule, gde je jedini i dalje prodaje za 25 dinara.
Lepo se „ostvetio“ selu Idvoru, rekli bi neki, a i Vodeničar gleda „dugoročno“ na problem konkurencije.


- Imam čak 70 hektara pod pšenicom, to je moje žito i tu sam u prednosti - smatra Čonka. - Šiptar nema svoju pšenicu, nema ni onaj iz Padine, ni Patak iz Perleza, a Zrenjaninci su daleko.
- U kafe baru „Dama“ kupim jučerašnji hleb po 10 dinara i nahranim prasiće, svinje, pse i živinu - kaže nam Sima Vukov iz Idvora.

Raduju se i ovdašnje zagde - pazare u „Dami“ po 20 - 30 vekni „od juče“ za nadničare koji upravo pabirče kukuruz po njivama.
- Narod je zadovoljan, hleb je dobar a cena „ko duša“, samo neka se pekari svađaju što duže, smeška se Jelena Zakić, studentkinja iz Idvora kupujući hleb u „Ivi“.

- Od dva zla izabrao sam manje - tvrdi Jovan Vodeničar. - Ili da izgubim tržište u Idvoru ili da, kao sada, radim sa gubitkom i tako oteram konkurenciju. Neće oni dugo izdržati. A, nemojte se začuditi ako i ja iduće nedelje oborim cenu vekne na 10 dinara.

Zdrava ekonomska logika. U Idboru je krenula tržišna utakmica. Prodati ili propasti...

CENA
RAČUNICE pokazuju da je uz sadašnje cene brašna, kvasca, aditiva, soli, struje, drva i nafte, odnosno prevoza, proizvođačka cena vekne belog hleba od 600 grama 17-18 dinara. Uz rabat od 10 odsto trgovcima, ništa se ne zarađuje ni sa ovom cenom.

INAT
PEKARI Banata su za dogovor, da svi ponudimo istu cenu od koje bi mogli da živimo - govori Jan Husarik. - Ali, Vodeničar se inati. Neće.

PRETNJE
MEŠTANI banatskih sela ne isključuju mogućnost fizičkog obračuna pekara.
Meni je pre par godina jedan Šiptar iz Samoša pretio da će me ubiti ako se pojavim sa hlebom u ovom selu - kaže Husarik. - Žena mi je rekla da ne idem u Samoš, da će me Šiptar negde sačekati, ali sam ja nastavio da prodajem i ništa se nije desilo..


Back to top Go down
 
Ko tebe hlebom, ti njega cenom
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Forum Padina-
Jump to: