Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 K pamiatke reformácie/Halloween

Go down 
AuthorMessage
Zdenka*

Zdenka*



K pamiatke reformácie/Halloween Empty
PostSubject: K pamiatke reformácie/Halloween   K pamiatke reformácie/Halloween EmptyThu 30 Oct 2008 - 18:00

K pamiatke reformácie/Halloween Dynia110

Nezabudnite zajtra večer 31.10 (ako vždy), mame navŠtivit cintorin(hroby), a spametat sa na našich blizkich zosnulych.Sviečki /som počula/ ze slovaci evanjelici by nemali palit, ale dnes sa to už tak vyjednalo, že je všetkim pekne ,ked sa obzru po cintorine a všade plamienki sviečok, takmer rozjasnia dookola.
K pamiatke reformácie/Halloween Halowe10

Timto vizivam nasu anu povolnu aby sa nam prihovorila a ja pripomeniem:

Slovo „Pamiatka” nás upozorňuje na slová: pamätaj, nezabudni, pripomínaj si! Rozpomínaj sa na ten pamätný DEŇ 31. októbra 1517, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie. V tento deň pribil mladý mních, univerzitný profesor Dr. Martin Luther, na bránu zámockého chrámu vo Witembergu 95 výpovedí proti odpustkom. Bol to odvážny čin viery, smelé verejné vystúpenie proti neporiadkom v cirkvi, ktorým sa začala jej obnova, reformácia na základe Božieho slova.

Pamiatka reformácie je vhodnou príležitosťou na to, aby sme si pripomenuli tieto historické udalosti, ich súvislosti, duchovné pozadie a zápasy, ktoré reformáciu predchádzali i sprevádzali. Zároveň je Pamiatka reformácie pre nás vhodnou príležitosťou, aby sme sa nechali osloviť aj jej aktuálnym odkazom pre život cirkvi dnes.

V tejto úvahe si sprítomníme to najdôležitejšie, na čo reformácia položila dôraz a z čoho sformulovala svoje hlavné princípy. To nám jasne zaznieva aj v uvedenom texte Písma svätého z l Kor 1,30. Solus Christus - jedine Kristus je pravým základom cirkvi a kresťanského života. V Ňom” sú skryté všetky poklady múdrosti a známosti”. (Kol 2,3) V Kristu je nám darovaná Božia múdrosť:

1) k spravodlivosti
2) k posväteniu
3) a k vykúpeniu

Kristus je naša spravodlivosť - v ňom je odpoveď ako sa vyrovnať s hriechom.
Kristus je naše posvätenie - je silou k novému životu.
Kristus je naše vykúpenie - je pevnou kotvou našej nádeje.

a dalej:

Pamiatka zosnulých

Tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho. (J 3, 16)

Je dobre, že v našom uponáhľanom svete sú takéto dni tichých spomienok na tých, ktorí nám v živote boli milí a drahí a ktorí už od nás odišli. Veď tvorili dôležitú súčasť nášho života a v spomienkach si ich, nakoľko možno, znova sprítomňujeme. Keď pobudneme pri ich hroboch či urnách, keď sa v rozhovoroch vraciame k ich životom, ožívajú v nás spomienky na mnoho z toho, čo sme spolu s nimi prežili, spomienky na ich charakterové vlastnosti, ale aj spomienky na to, za čo všetko im vďačíme, na prejavy ich lásky a starostlivosti k nám, na stopy, ktoré svojím výchovným pôsobením na nás zanechali.

Spomíname na tých, ktorí odišli vo vysokom veku, ale aj na tých, ktorí podľa nášho ľudského hodnotenia odišli predčasne a odchod ktorých nám spôsobil mimoriadne veľkú bolesť. Spomíname na tých, ktorí nám odišli pred viacerými rokmi, ako aj na tých, ktorí nás opustili len nedávno, a smútok za ktorými pôsobí ešte ako otvorená, nezahojená rana. Každý z tých, na ktorých myslíme, bol svojím spôsobom jedinečný, a tým sú poznačené aj naše spomienky na nich.

K svojim spomienkam pripájame vďaku Pánu Bohu za ľudí, ktorých nám dal v živote ako blízkych. Pán Boh nám dáva mnoho rozličných darov, ale vysoko nad mnohé iné dary vyčnievajú ľudia, s ktorými si rozumieme a sme si rozumeli, s ktorými sme mohli prežiť roky a desaťročia v peknom spoločenstve. Človek si vlastne až po ich odchode, pri spomienkach, v plnšom zmysle uvedomí, čo títo ľudia pre neho znamenali, a preto tým úprimnejšie ďakuje za nich Pánu Bohu. Zložiť pri hrobe ruky k modlitbe alebo aspoň v duchu povedať Pánu Bohu pár slov vďaky – to patrí k peknému kresťanskému spomínaniu.

Na cintorínoch, a vôbec pri spomienkach na tých, ktorí nám odišli, si ostrejšie ako inokedy uvedomujeme neprestajné plynutie času. Potichu, nenápadne, a predsa neprestajne sa zväčšuje časový odstup od ich odchodu. Čas pomaly hojí a utišuje i také rany, ktoré kedysi veľmi boleli. Aj za to sme Pánu Bohu vďační.


Last edited by Zdenka* on Thu 30 Oct 2008 - 18:29; edited 3 times in total
Back to top Go down
Zdenka*

Zdenka*



K pamiatke reformácie/Halloween Empty
PostSubject: Re: K pamiatke reformácie/Halloween   K pamiatke reformácie/Halloween EmptyThu 30 Oct 2008 - 18:18

K pamiatke reformácie/Halloween Data_410
Martin Luther (10. 11. 1483 – 18. 2. 1546)


Práve pred 524 rokmi sa narodil reformátor Dr. Martin Luther, ktorý pred 490 rokmi otvorene vystúpil s kritikou negatívnych praktík vtedajšej cirkvi.

Martin Luther kritizoval predávanie odpustkov, ktoré zvádzalo ľudí k nesprávnemu presvedčeniu, že hriechy odpúšťa pápež za peniaze, a nie Boh na základe úprimného pokánia, a kritizoval aj ďalšie nedostatky vtedajšej cirkvi. V dôsledku toho sa dostal do nemilosti pápeža, ktorý pápež naňho uvalil kliatbu a jeho knihy začali páliť. Nato Luther spálil pápežskú bulu s kliatbou a začal prednášať a kázať po nemecky, čím sa definitívne rozišiel s rímskou cirkvou. Svoje učenie odmietol odvolať aj na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521, hoci sa tak ocitol v nebezpečenstve a musel sa istý čas skrývať.

Martin Luther sa narodil v nemeckom Eislebene v chudobnej sedliackej rodine. Bolo ich 8 súrodencov – štyria chlapci, štyri dievčatá. Keďže bol nadaný žiak, absolvoval nielen školu v Eislebene, ale aj v Mansfelde, Magdeburgu a Eisenachu. V roku 1501 bol imatrikulovaný na artistickej fakulte slobodných umení univerzity v Erfurte, v roku 1505 bol promovaný za magistra a podľa otcovej vôle začal študovať právo. Na želanie svojho otca pôvodne študoval právo, ale štúdium prerušil. V júli 1505 ho zastihla veľká búrka a on vtedy sľúbil svätej Anne, že ak ostane nažive, vstúpi do kláštora a bude mníchom; tak sa stal augustiánskym mníchom. Neskôr vyštudoval teológiu, stal sa profesorom a kazateľom na univerzite vo Wittenbergu, kde promoval za doktora teológie.

Martin Luther bol nielen teológ, kazateľ, farár, reformátor, ale aj prekladateľ. Jeho najvýznamnejším dielom je preklad Biblie do nemčiny (Nová zmluva, 1522; celá Biblia vďaka spolupráci ďalších wittenberských teológov vyšla roku 1534), ktorým sa stal aj zakladateľom nemeckého spisovného jazyka. Jeho preklad umožnil čítať Bibliu nielen duchovným, ale i obyčajným ľuďom, čo malo veľký náboženský, kultúrny a spoločenský význam.

Martin Luther bol aj básnikom a skladateľom. Položil základy umeleckej evanjelickej cirkevnej hudby a zložil známu evanjelickú hymnu Hrad prepevný (1527).

Martin Luther kritizoval predávanie odpustkov, ktoré zvádzalo ľudí k nesprávnemu presvedčeniu, že hriechy odpúšťa pápež za peniaze, a nie Boh na základe úprimného pokánia, a kritizoval aj ďalšie nedostatky vtedajšej cirkvi. V dôsledku toho sa dostal do nemilosti pápeža, ktorý pápež naňho uvalil kliatbu a jeho knihy začali páliť. Nato Luther spálil pápežskú bulu s kliatbou a začal prednášať a kázať po nemecky, čím sa definitívne rozišiel s rímskou cirkvou. Svoje učenie odmietol odvolať aj na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521, hoci sa tak ocitol v nebezpečenstve a musel sa istý čas skrývať na hrade Wartburg.

So svojím spolupracovníkom Filipom Melanchtonom položil Martin Luther základy novej, evanjelickej cirkvi (Melanchtonovo Augsburské vyznanie, 1530) a venoval sa jej upevneniu, riešeniu cirkevnopolitických a praktických teologických otázok. Vydal celý rad ostrých polemických spisov. Pred svojou smrťou trpel chorobami a prepracovanosťou.

Martin Luther bol napriek svojmu vysokému pracovnému nasadeniu aj dobrým manželom a otcom – niekoľko rokov po pamätnom vystúpení vo Wittenbergu sa oženil s bývalou mníškou Katarínou von Bora (1525) a mali šesť detí.
Back to top Go down
 
K pamiatke reformácie/Halloween
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Pamiatka Reformacie

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Náboženstvo-
Jump to: