Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 Aby sa nezabudlo....

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Forum.

Forum.



Aby sa nezabudlo.... Empty
PostSubject: Aby sa nezabudlo....   Aby sa nezabudlo.... EmptyWed 17 Dec 2008 - 17:59

23 mart 2000 PADINA

-----------------------------------
Padina, slovačko selo u južnom Banatu, nadomak Kovačice. Lokalna pijaca sablasno pusta. Omalena žena, jedina, žurno se pakovala videvši došljake sa beogradskim tablicama. Iz prizemnih banatskih kuća u okolini izvirivale su glave žena sa maramama. Bilo je podne, zvona evangelističke crkve čula su se u kratkim razmacima.

Od četvrtka 23. marta, južnobanatski paori, Srbi, Slovaci, Mađari, Rumuni, organizovali su se i spremili da brane svoju pijacu. Tog pijačnog dana, rano ujutru, na padinsku pijacu u belom "bokser" kombiju beogradske registracije, pristigli su nepoznati ljudi, predstavili se kao Republička tržišna inspekcija, i krenuli redom da plene robu. Banatski paori na tezge izneli seme, krompir, šargarepu, neko i po koju švercovanu stvar... "Steglo" ove godine, njive poplavljene, porez "do guše"...

I Jano Kukučka, Padinac, izneo sa snajkom to jutro svoju robu. Spremao se za tri dana da obeleži pogibiju sina. Mlađi Jano Kukučka poginuo je u Prištini, trećeg dana rata, u redovima Vojske Jugoslavije.

Na ručnim kolicima doneo sam malo robe, paštrinak, peršun, zelen... Još dok sam istovarivao, došli si ti ljudi. Narod ko narod, sav preplašen, teško se živi, svi se bore za taj dinar, počeo je da sakriva tu robu. Neko zelen, neko jabuke, neko narandže, neko i tehničke stvari, bilo je tu i novih i polovnih delova

Došlo mi je teško, poznajem sve te ljude, nisu to šverceri, već paori koji prodaju ovde da bi sastavili kraj sa krajem. Ti ljudi su ostali bez posla, od poljoprivrede nema ništa, suncokret nije rodio, sve nije rodilo i bore se da prežive - veli Jano Kukučka.

Njegovom prijatelju, Martinu Kotvašu, odmah rekli da nekoliko šaka eksera i šrafova, iznesenih na pijacu, vrednosti kažu, sveukupno, oko sto maraka, nosi u kombi inspektora. Martin, invalid, imao pet povreda kičme, radio u "Konstruktoru".

Meni je puklo onda. Pa, majku mu, dokle će se ovom narodu uzimati... Druže inspektore, rekao sam, nemojte uzimati ovim ljudima, niti ovom mom prijatelju. Od toga se ovde živi, šta će ljudi, morali bi da kradu. Inspektor kaže: "Ko s' ti ..." Ja sam otac poginulog deteta na Kosovu, i molim te, nemoj... I on kaže: "Pa šta ako je tebi sin poginuo na Kosovu, i ja sam s Kosova!" A ja mu rekoh: "Slušaj, zemljače, ako si sa Kosova, što ti ne ideš dole na Kosovo da se boriš sa braćom Srbima, kao što se i moj sin borio, nego si došao ovde nama u Vojvodinu da uzimaš ovu bedu "... Traže deklaraciju za šaku semena koje se ovde u Padini već vekovima prodaje u čarapi. To seme košta 50 dinara, a deklaracija košta 100 maraka...- priča Kukučka.

Seljani sa pijace onda opkolili kombi, stigla i policija, i njih nekoliko priveli, oduzevši im pri tom robu.

Ja sad ne znam šta ću. Reko' onom inspektoru: "Čoveče, bre, čekaj, ja od ovog živim, nemo, molim te." A on kaže: "'ćemo vam rasturimo padinsko gnezdo". Kakvo smo mi to "gnezdo", jesmo li mi kriminalci. Ali, posle kad smo mi proverili, ispostavilo se da je beli kombi registrovan kao privatno vozilo, čiji je vlasnik jedna beogradska privatna firma - priča Martin Kotvaš.

Na pijaci bila i Biljana Mitić, piljarka iz obližnje Crepaje. Iznela pomorandže. Kad je videla šta se dešava, počela da brani komšije, šta će, kaže, vekovima tu ljudi žive zajedno.

- Nije mi se svidelo jedino, što su tu neke žene počele da pričaju, eto, to je zato što smo mi Slovaci. Mislim da to nije to, ovde ljudi godinama žive zajedno, u miru, bez problema - kaže Biljana.


Dušan Gluvakov, generalni sekretar Banatskog foruma, nevladine organizacije koja je na pravoslavni Božića organizovala "paorsku pobunu" protiv "fenderaša", i sada je u akciji.

- Taj događaj se ne može tako lako objasniti. Oduzimati od ljudi ono što su oni sejali po njivama, tražiti sertifikate za semensku robu, otimati ono što ljudi prodaju da ne bi gladovali, jer zahvaljujući sadašnjoj vlasti ne mogu da žive od zemljoradnje, predstavlja aroganciju kakva se ne pamti. Interesantno je da se ti inspektori nisu zadržali na pančevačkom buvljaku, pored kojeg su morali da prođu da bi došli u Padinu, gde hiljade profesionalnih švercera zgrće ogromne pare, nego su došli ovde da maltretiraju poštene, ali "odrane" južnobanatske paore, i da im otimaju dedovinu. U Pančevu ne diraju ni Kineze, koji su u poslednje vreme, izgleda, draži gosti ovoj državi, od njenih starosedalaca, mirnih Banaćana- objašnjava Gluvakov.

Paori svih nacija sada svakog pijačnog dana budno motre na prilaze selu. Sve vreme moleći, svako svog boga, da ne bude "belaja".

- I da se ne "zamrzimo" zbog bede - kažu.


Last edited by P.M on Fri 5 Jun 2009 - 0:03; edited 1 time in total
Back to top Go down
Keiser

Keiser



Aby sa nezabudlo.... Empty
PostSubject: Re: Aby sa nezabudlo....   Aby sa nezabudlo.... EmptySat 20 Dec 2008 - 21:59

ja celi čas ked pljujem po belehrade po tim forumima oni ma spamuju, Aby sa nezabudlo.... 7304
Back to top Go down
Alek

Alek



Aby sa nezabudlo.... Empty
PostSubject: Re: Aby sa nezabudlo....   Aby sa nezabudlo.... EmptySun 21 Dec 2008 - 8:28

ENIHO CLOVEKA VARI AJ VELMO VIBILI,NEVIEM CI JE PRAVDA TAK SOM POCUV A DOST DAVNO TO BOLO???
Back to top Go down
Sponsored content





Aby sa nezabudlo.... Empty
PostSubject: Re: Aby sa nezabudlo....   Aby sa nezabudlo.... Empty

Back to top Go down
 
Aby sa nezabudlo....
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Forum Padina-
Jump to: