Zdenka*
| Subject: Kvetná nedeľa Fri 3 Apr 2009 - 18:45 | |
| Blíži sa Veľká Noc. Myslím, že sviatok má mať človek v srdci.Predveľkonočné i veľkonočné obdobie je aj symbolom jari, nového života i dokonca mnohých predkresťanských zvykov .Na Veľkú noc sa prebúdzala jar a kvitli prvé jarné kvety: sňahulienka(snežienka),fajouka(fialka),púpava,gombíčke, cintľoch (hyacinth),kraľike(narcis),carská koruna… Veľkonočný - tichý týžden trvá od Kvetnej nedele po Bielu sobotu, počas ktorého si cirkev zvlášt intenzívne pripomína pamätné dni utrpenia a smrti Ježiša Krista. Ich vážnost pripomína čierne chrámové rúcho. Biblická Kvetná nedeľa Kvetnou nedeľou vstupujeme do veľkého týždna, veľkého na najdôležitejšie udalosti spásy. Počas Kvetnej nedele si pripomíname vstup Ježiša do Jeruzalema, aby tu oslávil veľkonočné sviatky. Slávnosť veľkonočného baránka sa vtedy mohla konať jedine v Jeruzaleme - hlavnom meste židov. Zástupy nadšene vítali Ježiša a pod nohy mu hádzali palmové ratolesti (Ján 12,13), preto má táto nedeľa pôvodne názov Palmarum t.j. nedeľa paliem. Pomenovanie Kvetná nedeľa právdepodobne vzniklo u nás podľa toho, že u nás palmy nerastú a významné osobnosti sa vítajú kvetmi. Snád aj podľa toho, že tento deň spadá do skorého jarného obdobia, kedy sa objavujú prvé kvety. Na Kvetnú nedelu, Zelený štvrtok a Velký piatok sa na službách Božích čítajú a spievajú pašie. Kvetná nedeľa v Starej Pazove Prvým najvätším sviatkom evanijelických Slovákov v Starej Pazove sú Vianoce a druhým je Veľká noc.
Na Kvetnú nedeľu v Starej Pazove chodili Paničke Ako paničky chodili dievčata predškolského a mladšieho veku. Panička bola dievča , oblečené ako mladá nevesta , v sukňách (v slovenskom staropazovskom kroji),s pártou (vencom) na hlave. Najčastejšie chodili tri dievčatá a mohlo byť aj viacej.Dakedy v skupine bol i chlapček,tiež v slovenskom kroji-vo vyšívanej košeli, s kalapčokom(klobúkom) na hlave. Jedno z dievčat tancovalo s paničkou a druhé nieslo céger(pletený koš) ,do ktorého ím gazdinke dávali čerstvé vajíčka.Ked v skupine bol chlapček ,tak jeho úlohou bolo niesť céger . Paničke tancovali na dva kroke a spievali takto:
Kvetná nedeľa de si kľúče podela, tadala som ,tadala,svetimu Durovi, svetí Duro stávaj,kľúče odmikávaj. Navaríme ,navaríme červeniho piva, Opoíme,opoíme richtárovho syna , Ag nebude piti,budeme ho biti,s korbáčom po riti. Dioukina krása , vlasi má do pása. Obdarujte,obdarujte túto našu nevestičku, Pojdeme sňou do jarmočku, Kúpime jej šňúrvočku,červenú ,zelenú, Na tú našu Kvetnú nedeľu. Veľky háj,malí háj a ty naša gazdinka ,vajko daj, Ni len edno ,ale dve ,s tím ti málo odbudne. Nezriedka paničke museli odbehnúť domov ,košík vyprazdniť a tak chodievali po dedine do predvečera, ked unavené prišli domov a delili sa zo všetkím. Tento zvyk sa v Starej Pazove dodnes zachoval.
| |
|