Čo bude so starou „hurbanovskou farou“?
V Starej Pazove sa toho času končí výstavba novej fary Slovenskej evanjelickej a.v.cirkvi. Preto sa zjavila otázka čo bude so starou „hurbanovskou farou“ – ako ju Pazovčania najčastejšie volajú.
Tento objekt je pod ochranou štátu ako architektonická a kultúrno-historická pamiatka. Totiž, budova farského úradu s farským bytom bola vystavaná roku 1894. Iniciátorom a kreátorom dizajnu bol Vladimír Hurban staropazovský farár a syn Jozefa Miloslava Hurbana jedného z troch modifikátorov slovenského spisovného jazyka.
Do tohto prekrásneho farského objektu prichádzali mnohé významné osobnosti: Jozef Miloslav Hurban, Vajanský, Anna Jurkovičová, Konštantín a Cyril Hurbanoví, Sveto Hurban, rodina Štúrova, básnik Vladimír Roy, Kristína Royová, Martin Kukučín (vlastne Matej Bencúr), Maša Haľamová (ktorá v Starej Pazove chodila do ľudovej školy) a tak ďalej a tak ďalej. Do Hurbanovskej fary chodievali a mnohé srbské či chorvátske osobnosti. Spomeniem Miloša Crnjanského, Ivu Andrića, Branislava Nušića... Na tento farský úrad prichádzali aj významné cirkevné osobnosti evanjelickej, pravoslávnej a katolíckej cirkvi, ako aj významné politické osobnosti a veľvyslanci.
Mnohé z týchto stretnutí a rozhodnutí zostali zachované v písomnej podobe, alebo ako foto záber.
Uvediem aj ten údaj že sa práve na tejto fare zrodila idea osamostatnenia Slovenskej evanjelickej a.v.cirkvi.
Predošlí farári slovenskej evanjelickej cirkvi tiež ponechali písomné stopy vo svojich kronikách.Napríklad kronika Samuela Jesenského, spisy Štefana Lešku, Vladimíra Vereša a ďalších.
Koľko bol Vladimír Hurban pokrokový hovorí údaj že svojmu synovi, taktiež Vladimírovi, nielenže zaštepil lásku k písaniu ale aj k fotografovaniu a to spravil tak, že mu ešte kým bol detskom kúpil fotoaparát a tmavú komoru. Na ten spôsob mladý Vladimír Hurban – VHV –mohol spraviť množstvo fotografií. Po Hurbanovi zostalo množstvo dokumentárnych fotografií zo života Starej Pazovy a iných miest kam cestoval – Belehradu, Záhrebu, na Jadran, do Budapešti, Bratislavy, Trenčína a pravdaže do Martina. Tu sa nájdu dôležité historicky významné fotoreportáže z konca 19. a v prvej polovici 20. storočia.
Spomenutý syn Vladimíra Hurbana, Vladimír Konštantín Hurban, vlastne Vladimír Hurban Vladimírov – VHV – veľa písal. Nielen drámy, operety a skeče ale aj veľa novinových článkov – cestopisných reportáží, úvah, recenzií a esejí. Tu bola písaná kopa listov, vytlačených vizitiek, pozvánok, plagátov, ale aj nízko nákladových novín a brožúr... Vlastne na staropazovskej Hurbanovej fare istý čas existovala aj gutenbergova tlačiareň.
VHV-eho sestra Ľudmila Hurbanova nielenže napísala kroniku staropazovského divadelníctva v rokoch 1903-1933, ale napísala aj dosť literárnych prác rozličného žánru. Prednedávnom som objavila 22 zväzkov jej denníka z obdobia rokov 1950-1960.
Pretože Hurbanova fara bola vždy naplnená farským úradom, farským bytom a presbyteriálnou kanceláriou, na úschovu archívu nebolo miesta. Všetko sa nosilo na povalu alebo do komory a tam nie sú dobré podmienky. Až v roku 1975, po smrti farára Vladimíra Vereša profesor slavistiky Michal Filip celý vzácnejší archív rodiny Hurbanovej pozbieral domov kde pedantne systematizoval, katalogizoval a porozdeľoval všetok zachovaný písomný materiál Hurbanovcov a predošlých farárov v Starej Pazove. Potom dobrú čiastku archívneho materiálu odniesol do Martina, do vtedajšieho Historického múzeu Matice slovenskej. Niektoré veci sú uložené v Historickom ústave Sriemska Mitrovica, taktiež sa čosi nájde v bibliotéke Matice srbskej v Novom Sade. Ostatné bolo odnesené na Filozofickú fakultu do Nového Sadu. Na Filozofickej fakulte v tamojšej knižnici slovakistiky kopa Hurbanových rukopisov zostala ležať v papierových škatuliach. Až po páde komunizmu, tie doklady z Filozofickej fakulty sú vrátené na pazovskú faru.