Prevodilac "sa psećeg" jezika obrađuje šest emocija, uključujući tugu, radost i stres te fraze poput "igraj se sa mnom". Kada pas zalaje, mikrofon bilježi zvuk i šalje podatke u jedinicu u rukama vlasnika koja prevodi šta ljubimac pokušava reći. Sintetizator glasa konačno informiše vlasnika o psećim namjerama.
Bowlingual Voice prodavat će se od avgusta u Japanu po cijeni od 129 funti i tehnološki je naprednija verzija osnovnog modela koji je napravljen prije sedam godina. Izvorni je model u Japanu prodat u više od 300.000 primjeraka,a nova će verzija po prvi put uključivati i zvuk.
Za sada nije predviđena proizvodnja uređaja sa prevodom na druge svjetske jezike.
Naučnici su ovih dana objavili istraživanje koje pokazuje kako djeca instinktivno razumiju različite vrste laveža bez obzira na to jesu li prethodno bila u kontaktu sa psima.
Bebe u dobi od šest mjeseci odlično povezuju slike agresivno ili prijateljski raspoloženih pasa sa odgovarajućom vrstom lajanja. Isto istraživanje otkriva kako djeca brzo uče i znaju prepoznavati osjećaje kojima su okružena dosta prije nego što uspiju savladati umijeće govora.
"Emocije su prve stvari koje djeca pokupe u društvenom svijetu", objasnio je Ross Flom, profesor psihologije na univerzitetu Brigham Young
Naučnici su djeci prvo pokazali slike agresivno i prijateljski raspoloženih pasa, a zatim su im pustili odgovarajuće zvučne zapise. Test je proveden samo jednom jer stručnjaci nisu htjeli da djeca vještinu nauče.
Tokom slušanja zvučnog zapisa bebe su najveći dio vremena provele gledajući u odgovarajuću fotografiju. Starija djeca uglavnom su bez pauze usmjerila pogled u pravom smjeru.