Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM

Go down 
AuthorMessage
Forum.

Forum.



S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM Empty
PostSubject: S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM   S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM EmptyWed 12 Aug 2009 - 0:14

S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM Tomasik1


Nejednej gazdinke sa iste stalo, že ju od myšlienky o upečení nejakého starodávneho múčnika s makom odradila skutočnosť, že mak treba aj zomlieť. Mažiare na tlčenie maku už dávno vymizli zo súčasných domácností, neraz ich objavíme ako slovenskou vzorkou obmaľovaný okrasný predmet. Sú tu, pravdaže, ručné či elektrické mlynčeky, no kde nájsť čas či trpezlivosť na mletie maku, čo je pomalá robota?

Podobne ako v mestách aj gazdinky na trhoch v Padine a Kovačici sa pri kúpe maku neraz spytovali predavača Jána Tomášika, či náhodou neponúka aj už zomletý mak? A tento v mnohom zaujímavý Padinčan im už roky vychádza v ústrety: keď si to žiadajú, na tvári miesta mak aj zomelie. Táto skutočnosť ma prilákala k jeho predajnému pultu na kovačickom trhu a Ján Tomášik mi vyrozprával:

„Už dobrých dvadsať rokov predávam svoje výrobky na trhoch v Kovačici a Padine. Vlastním 15 jutár pôdy a na nej najmenej pestujem to, čo považujeme za tuná tradičnú rastlinnú výrobu. Pozrite sa na pult a uvidíte.“

Okrem maku objavujem tam pukancovú kukuricu, šošovicu, fazuľu, proso, tekvicové semiačka, slnečnicu gricko, arašidy, krupicu, mletú papriku, korenie, rascu....

„Takmer všetko toto sú moje výrobky. Iba korenie a rascu nepestujem. Povedať možno, že sú to produkty z tovarovej výmeny. Moje produkty okrem na trhoch totižto dodávam aj predajniam zdravej výživy a niekedy som v situácii, že si namiesto peňazí musím zobrať iný tovar. Ani paprika nie je z Banátu, ale z Báčky, čiže zo Selenče, odkiaľ je moja manželka. Všetko ostatné rastie v padinskom chotári.“

Na svojom pozemku tento Padinčan najväčšie plochy obsieva makom, pukancovou kukuricou a slnečnicou gricko. Tohto roku napríklad mak pestuje na troch, a vlani to boli až štyri jutrá. Podobné plochy sú aj pod pukancovou kukuricou a slnečnicou, kompletnú produkciu pšenice v mlyne vymieňa za krupicu, v poslednom čase na väčších plochách začal pestovať aj proso. Fazuľu, šošovicu, tekvice a arašidy pestuje na menších plochách. O svojom rozhodnutí venovať sa takejto netradičnej poľnohospodárskej výrobe hovorí:

„Trhu treba ponúknuť to, čo si žiada. Keď som svojho času zanechal prácu strojného technika a začal sa zaoberať poľnohospodárstvom, rozhodol som sa, že budem pestovať to, čo mi prinesie väčší zisk, čo má na trhu kupcov a teda aj slušnú cenu.

Ale aj v tejto výrobe treba veci sústavne sledovať, zvlášť v posledných rokoch, keď mnohí zostávajú bez roboty a východisko ako prežiť hľadajú v poľnohospodárstve.

Preto sa aj stáva, že produkty, ktoré tu ponúkam, majú na trhu kolísavé ceny.

Pukancová kukurica odjakživa mala trikrát vyššiu cenu, ako obyčajná kukurica. Predvlani, tiež zopár rokov predtým, jej bolo tak veľa, že aj cena klesla. Mnohí ju potom prestali pestovať, na čo vplývala aj cena, ale aj skutočnosť, že ju nemali komu predať.

Vlani jej už na poliach bolo málo, a preto teraz má cenu, akú ja nepamätám: 200 din/kg, čo je v prepočte na aktuálnu cenu obyčajnej kukurice riadny viacnásobok.

Podobne tomu je aj s grickom,“ vyrozprával nám náš spolubesedník v prestávkach pri vysluhovaní zákazníkov a prezradil, že jeho osevný plán na budúci rok bude závisieť predovšetkým od tohtoročných dianí na trhu, ktoré stále pozorne sleduje.

S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM Tomasik2
Back to top Go down
 
S PADINČANOM JÁNOM TOMÁŠIKOM
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Forum Padina-Slovensky forum :: Forum Padina-
Jump to: