Stogodišnjica tunguske katastrofe
---------------------------------------
PRE TAČNO STO GODINA U KRASNOJARSKOM KRAJU U ISTOČNOM SIBIRU DOGODILA SE TUNGUŠKA KATASTROFA - jedina kosmička katastrofa koja se po razmerama i posledicama može porediti s nuklearnom eksplozijom.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
U basenu reke Podkamena Tunguška, nedaleko od sadašnjeg sela Vanavara u istočnom Sibiru, 30. juna 1908. godine, dogodila se velika ekslozija, verovatno izazvana sagorevanjem i padom velikog meteorita ili dela komete.
------------------------------------------------------------------
Let tunguškog nebeskog tela mogao je da se vidi na ogromnoj teritoriji istočnog Sibira u međurečju reka Lene i Podkamene Tunguške. Zona vidljivosti bolida bila je oko 600 kilometara.
------------------
Očevici tog leta bili su užasnuti od zaslepljujućeg svetla i prodornog zvuka. Na više od hiljadu kilometara razdaljine čuli su se zvuci poput udara groma ili artiljeriske paljbe. U kućama su se tresla prozorska okna i padali viseći predmeti.
----------------------------------------------------------------------
Prasak je bio takav da se na Transsibirskoj magistrali blizu Kanska zaustavio voz jer je mašinovođa bio uveren da je na njegovoj kompoziciji došlo do eksplozije.
-------------------------------------------------------------------------------------
Let bolida završen je velikom eksplozijom nad nenaseljenom tajgom na visini od oko 7-10km. Eksplozija je izazvala zemljotres čija se magnituda procenjuje na 4,7 do pet stepeni Rihtera. Eksplozija je bila ekvivalentna eksploziji 10-40 megatona trotila - procenjuje se da je snaga bila 1.000 puta veća od nuklearne bombe bačene na Hirošimu
------------------------------------------------------------------------------------------------------.
Eksplozija je u potpunosti uništila šumu na ogromnoj teritoriji od 2.150 kvadratnih kolometara, sama eksplozija je sagorela šumu površine 200 kvadratnih kilometara, ali i izazvala ogroman šumski pozar.
--------------------------------------
Prvih dana nakon katastrofe na čitavoj severnoj hemisferi, od obale Atlantika do Krasnojarska događale su se neobične pojave - neobičan jarko obojeni sumrak, noćno blistanje neba, jarkosrebrni oblaci, dnevni optički efekti, prstenovi oko Sunca...
--------------------------------------------------------------------------------------------
Očevici su zadobili slabe opekotine, čak i oni udaljeni nekoliko stotina kilometara od epicentra eksplozije. Neposredno u rejonu pada nije bilo ljudi - da je nebesko telo palo na naseljeni kraj, broj žrtava merio bi se milionima
-----------------------------------------------------------.
Let meteorita izazvao je paniku među ruskim stanovništvom u selima oko Donje Tunguške i Angare.
-----------------------
Priroda nebeskog tela koje je palo u sibirskoj tajgi još nije u potpunosti ispitana. Spekuliše da je u pitanju meteorit ili deo komete. Interesovanje za ovu kastrofu i dalje postoji budući da proučavanje Tunguške katastrofe omogućava da se sagledaju moguće ekološke i geofizičke posledice pada nebeskog tela na Zemlju.
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------