Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 Kako se zaposliti u Nemačkoj

Go down 
4 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3
AuthorMessage
f++
Guest
Anonymous



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyMon 17 Feb 2014 - 14:16

PROČITAJTE ISKUSTVA RADNIKA IZ BIH


Nakon potpisivanja bilateralnog sporazuma između bh. i njemačkih institucija, u Njemačku su stigle prve njegovateljice iz BiH. Želja za dobijanjem posla im se ostvarila, ali tu je i nostalgija - nedostaju im najbliži.

Mirela Kotorić i Jasmina Borojević od sredine septembra 2013. godine rade u Heilig-Geist bolnici u Kelnu. Još uvijek su pune utisaka stečenih u novoj okolini, kaže Mirela koja je u Köln došla iz Kotorskog kod Doboja: „Prvi utisak je da je sve prelijepo. Noviji su, naprimjer, aparati nego kod nas u BiH".

Gostoprimstvom njemačkih kolega bila je oduševljena i 26-godišnja Jasmina Borojević: „Baš smo dobro prihvaćeni. Ne osjetim ni najmanju razliku u ophođenju prema nama zato što smo došli iz druge zemlje. "

Njihova šefica Susanne Krey, voditeljica Odjela za njegu bolesnika u kelnskoj Heilig-Geist bolnici, lično se založila da zaposli upravo njegovateljice iz BiH. Kako kaže, jedna njena radna kolegica joj je rekla da mnogi kvalifikovani njegovatelji iz BiH žele doći u Njemačku i da većina dobro govori njemački jezik. Suzanne Krey je mjesecima savladavala birokratske prepreke i na kraju zaposlila Mirelu i Jasminu.

U Kölnu ih je lično dočekala: "Ostala sam bez riječi i bila sam dirnuta koliko dobro govore njemački, a tek im je 20 i nešto godina. Čitala sam u aplikaciji da jezik znaju ali kada su progovorile..., za mene je to bio divan doživljaj.“


Poznavanje jezika - glavni preduvjet za posao

Ona navodi da je upravo poznavanje jezika jedan od glavnih preduvjeta za pronalazak posla u Njemačkoj.

Pored toga, kako kaže, svi kandidati u BiH moraju imati završen 4. stepen medicinske škole. Ona ističe da i sa tim zvanjem postoje izvjesne razlike između obrazovanja stečenog u BiH i Njemačkoj. To je uvidjela kada su Mirela i Jasmina počele da rade, jer kako kaže, u Njemačkoj je medicinsko obrazovanje više orijentirano na praksu.

S obzirom da Heilig-Geist bolnica u Kölnu planira dovesti još više njegovatelja iz BiH ali i iz drugih zemalja, uprava bolnice je odlučila da otvori radionicu za njihovo dodatno obrazovanje i prilagođavanje njemačkim standardima njegovanja bolesnika.

Nostalgija...

Mirela i Jasmina su sretne što trenutno dijele stan koji im je ova bolnica privremeno i besplatno stavila na raspolaganje. Sa rodbinom u BiH Jasmina kontakt održava preko interneta. Na taj način je i manja nostalgija za rodbinom u BiH. Jasmina se ipak nada da će uskoro boravišnu vizu u Njemačkoj uspjeti dobiti i njen suprug, jer joj on najviše nedostaje: "Viđamo se otprilike svaka dva mjeseca po sedam, deset dana. Razdvojen život mi pada najteže..."

I Mireli nedostaje porodica koja je ostala u BiH, ali i neke navike i običaji: „Da kod nekog sjediš kod kuće i piješ kafu. Ovdje se nekako usput srećeš sa ljudima ako imaš vremena. Kod kuće sam imala više vremena za takve susrete. Ovdje nemaš vremena, a nemaš ni s kim."

Kolege nostalgiju ne mogu kompenzirati ali je kako navodi, sretna što je tako ljubazno primljena: „Odnos je prijateljski ali se ipak zna hijerarhija".

"Plata nije visoka ali je dovoljna"

Radom bh. njegovateljica su zadovoljni i pacijenti. Ruth Robei je kako kaže, sa stranim njegovateljima ponekad imala i loših iskustava. Sa radom Jasmine Borojević ona je vrlo zadovoljna: „Jasmina svoj posao, koji dobro i vrlo spretno radi, shvata ozbiljno."

Njegovatelji u Njemačkoj ne zarađuju mnogo. Osnovna bruto plata je određena tarifnim ugovorom i iznosi između 1900 i 2200 eura. Od toga se moraju platiti porez i razni socijalni izdaci i osiguranja. Mirela i Jasmina su kako ističu, za početak vrlo zadovoljne primanjima: "Dovoljno je za normalan život - bez pretjerivanja ali i bez gladovanja", kaže Mirela Kotorić.


"Slatki kutak" u kelnskoj bolnici Heilig-Geist

Susanne Krey napominje da je vrlo bitno prije dolaska u Njemačku i stupanja u radni odnos njegovatelja, individualno sagledati svoje životne okolnosti. "Život u velikim gradovima dosta je skup, pogotovo stanarine koje su u posljednjim godinama drastično porasle."

Sretna je kako kaže, da je nakon brojnih birokratskih prepreka uspjela zaposliti dvije njegovateljice iz BiH. I sama je kako navodi, ranije imala predrasude prema stranom medicinskom osoblju, jer nije znala kako će se ophoditi prema pacijentima: „Sada sam sretna jer njih dvije su jako otvorene, i prilagodile su se našem načinu govora, tako da ne postoje nikakvi problemi u međusobnoj komunikaciji".

Autorica: Belma Fazlagić-Šestić
Odgovorni urednik:Mehmed Smajić
Back to top Go down
f++
Guest
Anonymous



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyMon 17 Feb 2014 - 14:29

Nijemci traže 16.000 vozača autobusa

Iako je do 2015. godine na snazi ograničenje pristupa njemačkom radnom tržištu, prošle godine oko šest tisuća novih gastarbajtera uspjelo je u zemlji snova ipak dobiti radne dozvole. Riječ je uglavnom o deficitarnim zanimanjima koja su Nijemcima jako potrebna, poput visokokvalificiranih inženjera, medicinske struke, građevinaca, elektroničara

S druge strane, jedino su zakinuti hrvatski nekvalificirani radnici koje najviše pogađa ograničenje u zapošljavanju, jer se s time, kako ističu njemački stručnjaci, njihovo tržište rada želi zaštititi od novog vala nekontroliranog dolaska gastarbajtera s nižom stručnom spremom, koja je sedamdesetih godina u Njemačkoj bila izuzetno tražena.

Kakve su vaše prognoze što se tiče ograničenja u vezi sa zapošljavanjem novih radnika iz Hrvatske u Njemačkoj, upitali smo Marija Koturića, člana Uprave Hrvatskog gospodarskog saveza u Frankfurtu.

- Trenutačno se primjenjuje model 2+3+2, a to znači prvo zabranu rada za nove članice na dvije godine, pa onda moguće na tri i još dvije godine dodatno. Znači zabrana se za nas može odnosti najduže do 2020. godine. Riječ je o zabrani za nekvalificirane radnike. Ali, na žalost, ne pogađa to samo njih, pojedince, već i građevinske tvrtke iz Hrvatske koje imaju odličnu dugogodišnju reputaciju na njemačkom tržištu, a koje su sada i dalje prisiljene raditi u Njemačkoj preko vrlo kompliciranih kontingenata.

Koturić nam je otkrio i jednu zanimljivost:

- Vozači autobusa su trenutačno u Njemačkoj deficitarna radna snaga. U iduće dvije godine potrebno je 16.000 vozača autobusa u Njemačkoj. Pa, ako ima zainteresiranih u Hrvatskoj, neka nam se jave. Šestoricu smo zaposlili već od 1. siječnja u prijateljskom gradu Mainzu, a uvjeren sam da ćemo i idućih mjeseci zaposliti velik broj domaćih vozača autobusa i u drugim njemačkim gradovima. Poslodavci traže da vozači već znaju barem malo njemački jezik, jer ne žele vezano uz to puno investirati u nove kadrove - kaže Koturić.

piše slobodna dalmacija

uskoro opširnije

Back to top Go down
sascha
Guest
Anonymous



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: servus   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyTue 18 Feb 2014 - 10:46

Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 567903 pozdrav svima pre neki dan sam procitao bezveze na nekom sajtu kao nemacka trazi veliki broj radnika sa znanjem jezika ,ja naravno imam A1 zavrsen sto je misliom dovoljno mislim na diplomu a pricam za B2 .radim u austriji vec 4 godine na bausteli kao zidar bez ikakve skole vozim bager .... dali neko zna neki sajt ili tako nesto gde se mogu bolje informisati jer u austriji nema hleba bez papira
Back to top Go down
negovateljica
Guest
Anonymous



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptySat 12 Apr 2014 - 11:40

Pozdrav veliki,interesujeme kako doci do legalnog posla u nemackoj.Ja imam diplamu negovateljice i zanje nemackog je dobro i prakse jer sam vec radila to sa nemackim osobama. Dali mogu da posaljem svoje dokumente u domove za stare i dali je problem sto imam pasos srbski.Jos nesto suprug je bravar po zanimanju sa velikim iskustvom i vozac ima sve kategorije, gde god sam slala njegove dokumente sve je ok , zakazu i sastanak preko mejla ali kad im kazem da ima srbski pasos onda je problem. kazu ako ima madjarski ili hrvatski odma moze doci raditi.Nerazumem sve im odgovara jer on zna jezik A1 osnovno. Imam troje dece koima zelim bolju i sigurniju buducnost ali izgleda sa nasim pasosem tesko vrlo.Veliki pozdrav.
Back to top Go down
Goran
Guest
Anonymous



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyMon 14 Apr 2014 - 19:59

Pozdrav,u avgustu sam dobio ugovor o radu ,posao elektricara unbefristet,podnosio za vizu i odbili me. U medjuvremenu poslodavac podnosi za arbeitgenehmigung i odbijaju ga posle 3 meseca i traze da mi se podnesem za vizu.
Iz ZAV DUisburg sam dobio odgovor da su me odbili jer nisam nostrifikovao diplomu. Zavrsio sam skolu za elektroinstalatera i za elektromontera ,radim u struci vec 15 godina ,imam 36 godina i znanje nemackog kao maternji jezik. Molim za savet sta raditi,ako neko ima iskustva kakvog ili savet,hvala .
Back to top Go down
info.forum+

info.forum+



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyFri 1 Aug 2014 - 17:35



Ako imate konkretnu ponudu za rad u Nemačkoj, možete da dobijete takozvanu „Plavu kartu Evropske unije". Reč je o kombinovanoj dozvoli boravka i rada u nekoj državi članici EU.

Ali kako stiče pravo na ovaj dokument?


To je kombinovana dozvola boravka i rada. Ona se dodeljuje licima kojima je ponuđena bruto plata od najmanje 46.400 evra godišnje.

Plava karta načelno važi za sve profesije i zanimanja, ali se ona praktično ne dodeljuje stručnjacima iz oblasti društvenih nauka. Kada je reč o ostalim profesijama i zanimanja, ona su u Nemačkoj podvedena pod skraćenicu MINT – matematika, informatika, prirodne nauke i tehnika. Pripadnici tih grupa su u prednosti nad društvenim naukama. U njihovom slučaju Plava karta može se dodeliti i onima kojima je ponuđena bruto plata manja od gore navedene sume – ukoliko odgovara nemačkim platama iz tih profesija. I u tom slučaju njen bruto-iznos mora biti najmanje 36.192 evra godišnje.

Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 W03v9c

Ako nemate obezbeđeno radno mesto u Nemačkoj, možete ga sami potražiti na licu mesta; to znači da možete dobiti vizu koja važi šest meseci – za traženje posla. Za dobijanje takve vize potrebno Vam je sledeće: dokaz o završenom visokom obrazovanju kao i dokaz da za vreme boravka u Nemačkoj sami možete da se izdržavate. Taj dokaz varira od slučaja do slučaja - za vreme boravka u Nemačkoj sa tom vizom ne smete da radite. Zahtev za izdavanje te vize podnosi se u nemačkom konzulatu u Srbiji.


Back to top Go down
zorana djordjevic
Guest
Anonymous



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyMon 24 Nov 2014 - 21:51

Zdravo zavrsavam visoku medicinsku skolu za kozmeticara...da li mozda znate kako mogu doci do posla u Nemackoj?
Back to top Go down
drseha

drseha



Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 EmptyThu 18 Dec 2014 - 20:34

Zivim u i radim u Njemackoj . U mogucnosti sam da pomognem svim nasim ljudima koji dolaze sa podrucja stare Jugoslavije a koji su u potraznji za poslom u Njemackoj u medicinskoj bransi. Najtrazeniji su tehnicari i njegovatelji ( za koje zanimanje nije potrebna medicinska skola vec samo poznavanje jezika) . Javite mi se ako ste zainteresovani privatnom porukom na mail drseha@yahoo.com.
Back to top Go down
Sponsored content





Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Kako se zaposliti u Nemačkoj   Kako se zaposliti u Nemačkoj - Page 3 Empty

Back to top Go down
 
Kako se zaposliti u Nemačkoj
Back to top 
Page 3 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Kako se otarasiti zadaha?
» kako se gradio bazen u KOVACICI
» Kako najlakse otici u Austriju?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Informacije-Servis-
Jump to: