Forum Padina
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Padina
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  Log in  Register  




 

 Kako otići u Austriju

Go down 
+8
bby
ermin
igor_nis
ally
s333
Forum.
dado
Mirna
12 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
Mirna

Mirna



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySat 2 Jul 2011 - 0:10

Molim sve članove foruma koji žive u Austriji da mi odgovore na par pitanja.
Kako se zaposliti u Austriji? Kako dobiti radnu i boravišnu dozvolu? Ima li potražnje za dipl.mašinskim inžinjerima? Pod kojim uvjetima?
Hvala za izdvojeno vrijeme Very Happy
Back to top Go down
RAFF
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySat 2 Jul 2011 - 10:18

KAD HrVATSKA UDJE U EU RADNA DOZVOLA NIJE PROBLEM,NAJLAKSI NACIN ZA LJUDE IZVAN EU JE ZENIDBA ILI UDAJA ZA OVOM PRILIKOM AUSTRIJANCA-KU

kad se udas/ozenis sa osobom koja ima austrijsko drzavljanstvo ti odmah dobijas i boravisnu i radnu dozvolu

a posla ima
Back to top Go down
gost,,
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySat 2 Jul 2011 - 12:24

U Austriji je stupio na snagu novi zakon o strancima, koji predviđa izmenjeni sistem imigracije u Austriju.



Umesto dosadašnjih kvota, imigracija iz zemalja van EU biće regulisana ispunjavanjem stručnih kriterijuma.

Potrebni poeni za dobijanje "crveno-belo-crvene karte" se stiču, na primer, preko znanja nemačkog jezika i stručnog obrazovanja.

Grupe koje imaju šanse da dobiju kartu za imigraciju su, pre svega, visokokvalifikovane osobe, ključna radna snaga, radna snaga koja nedostaje tržištu rada, članovi porodice stranaca koji su već u Austriji i studenti.

Visokokvalifikovana radna snaga može u ambasadi Austrije u inostranstvu zatražiti vizu, koja im pruža mogućnost da, u roku od šest meseci, pronađu odgovarajuće radno mesto.

Ukoliko u tome uspe, ta osoba dobija "crveno-belo crvenu kartu" i, nakon godinu dana, i "kartu plus" koja omogućava slobodan pristup tržištu rada.

Da bi se dospelo u ovu privilegovanu grupu, potrebno je imati najmanje 70 od maksimalnih 100 poena u katalogu kriterijuma.

Najveći broj poena, to jest maksimalnih 40, dobija se za obrazovanje. Tako završen fakultet obezbeđuje oko 20 poena, a dalje školovanje maksimalan broj od 40 poena.

Moguće je sakupljati poene i na osnovu poslednjih primanja na jednoj visokoj funkciji, u idealnom slučaju 30 poena, ako je posao donosio više od 70.000 evra godišnje.

Isto tako poeni se odbijaju i za naučna priznanja.

Broj poena može da se poveća i već apsolviranim radom u Austriji, odnosno dobrim znanjem nemačkog i engleskog jezika (15).

Ko je studije završio u Austriji može odmah računati na deset poena.

Što je kandidat mlađi, to dobija više poena - ko je ispod 35 godina starosti dobija 20 poena, a oni iznad 45 godina ne dobijaju ni jedan poen.

Pored ispunjavanja potrebnih kriterijuma, oni moraju imati fiksno obećano radno mesto, koje mora osobama ispod 30 godina starosti obezbediti primanja u najmanjoj visini od 50 odsto najviših doprinosa, što je sada 2.100 evra, a za starije 60 odsto, to jest 2.520 evra.

Uz to, Servis za zapošljavanje (AMS) mora proveriti da li radno mesto može biti popunjeno domaćom radnom snagom ili već u Austriji integrisanim strancem.

Katalog kriterijuma je malo drugačiji kod ključne radne snage, od visokokvalifikovanih osoba, i maksimalno se može dobiti 75 poena, a 50 poena je dovoljno za imigraciju.

Najveći broj poena se može dobiti preko kvalifikacije, maksimalno 30 poena za najmanje trogodišnje studije.
Back to top Go down
Mirna

Mirna



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySun 3 Jul 2011 - 23:10

Hvala Vam na iscrpnom objašnjenju Very Happy Kako sam shvatila najbolje bi bilo krenuti od austrijske ambasade u BiH, a ne bi bilo lose kad bi neka firma garantovala posao. Muz je mašinski inžinjer, pa mislim da on ima neke šanse, a ja sa mojim fakultetom vrlo teško Kako otići u Austriju 475992 Zaboravila sam napisati da nisam zainteresovana za ovo ženidba-udaja, mada znam da je to najlakši put, ali...
Very Happy
Back to top Go down
gost+
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyMon 4 Jul 2011 - 15:24

ne,najbolje je prvo da poslodavac garantira za tebe,to je prvi korak ka 'sigurnom i legalnom putu za dobijanje posla i papira',a šta ćeš u ambasadi?
Back to top Go down
Mirna

Mirna



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyMon 4 Jul 2011 - 23:06

Hahaha, pa da trazim tu radnu dozvolu Very Happy Ok, shvatam, sad mi samo treba taj poslodavac Very Happy Budući da do prije mjesec dana nisam ni pomišljala da napustim BiH, totalni sam laik, ali nema veze skontat cu ja nesto. I svakako hvala na informacijama Very Happy
Back to top Go down
Dragana
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyThu 19 Apr 2012 - 3:01

Zanima me da li mozemo dobiti radnu vizu i na koji nacin? Ja sam zavrsila srednju a moj muz radi na gradjevini on je iz Australije a ja iz Srbije? Baba mi zivi tamo 20 godina i njegova tetka 30 god. Hvala unapred, pozdrav
Back to top Go down
ananda
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyFri 10 Aug 2012 - 18:56

Iz Bosne sam u Austriju dolazim samo kao turist to jest na 3 mj , ako ima neko da mi kaze od cega da krenem da bih dobila radnu dozvolu neki posao za pocetak nije bitno kakav , i onaj ko zna kad ga pitam samo cuti
Back to top Go down
dado82
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: savjet   Kako otići u Austriju EmptySat 25 Aug 2012 - 1:13

pozdrav,
profesor sam engleskog jezika a moja supruga je magistra farmacije. imamo i mladu djevojcicu. postoji li mogucnost da zajedno odemo u austriju i tamo trazimo posao kako bismo radili a u buducnosti dobili i drzavljanstvo. ja imam dvojno drzavljanstvo(bosasko i hrvatsko) a supruga bosansko. koji su najuspjesniji nacini.
hvala vam:)
Back to top Go down
dado

dado



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySat 25 Aug 2012 - 1:26

pozdrav,
profesor sam engleskog jezika a moja supruga je magistra farmacije. imamo i mladu djevojcicu. postoji li mogucnost da zajedno odemo u austriju i tamo trazimo posao kako bismo radili a u buducnosti dobili i drzavljanstvo. ja imam dvojno drzavljanstvo (bosansko i hrvatsko) a supruga bosansko. koji su najuspjesniji nacini.
hvala vam:
Back to top Go down
nanii
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: austrija   Kako otići u Austriju EmptyThu 30 Aug 2012 - 10:40

imam jedno pitanje,, rodjena sam u austriji moji su se posle rata vratili za bosnu,tamo sam bila samo 1,5 godina. da li imam ikakve sanse da tamo odem. udata sam imam i dijete pa bi sa porodicom pokusala ako postoji kakva sansa
Back to top Go down
juski
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyThu 30 Aug 2012 - 16:08

@nanii-naravno da imaš ,nečekaj ni pet minuta!

@dado-najuspjesniji nacin je da nadjete poslodavca koji će garantovati za vas,u početku teško za svo troje ali važan je početak ,kad jedan ode posle godinu dve povuce i ostale
Back to top Go down
Jelena N
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySat 1 Sep 2012 - 13:09

Zanima me kako naci posao u Austriji?Da li je moguce iz Srbije poslati CV nekoj zdravstvenoj ustanovi,i da li ce oni to razmotriti?Kako doci do radne dozvole?Zavrsila sam srednju medicinsku skolu,smer pedijatrijska sestra-tehnicar,i visu skolu smer visi medicinski tehnicar instrumentar.Radno iskustvo imam tri godine, i posedujem osnovno znanje nemackog jezika.Unapred hvala
Back to top Go down
odg2
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySat 1 Sep 2012 - 13:38

@Jelena N

najlakše preko oglasa
neke ustanove nude popunjavanje cv-a i online /naravno da će razmotriti/

Back to top Go down
nanii
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: austrija   Kako otići u Austriju EmptySat 1 Sep 2012 - 18:34

juskii da li ti zivis u austriji i da li bi ti mogao pomoci kako po tom pitanju,kad bi pomogao koliko bi to kostalo
Back to top Go down
forum-
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptySun 2 Sep 2012 - 19:59

nanii,nemojte nikako nuditi novac ,nema potrebe za tim,pitajte ovde šta vas interesuje...

Adresa:
Džidžikovac 7
71000 Sarajevo
Tel: (+387/33) 279 400 (centrala)
Tel: (+387/33) 279 419 i 279 416 (opće informacije o vizama)
Tel: (+387/33) 279 420 (ured Konzula)
Fax: (+387/33) 668 339


Rad sa strankama u Sarajevu (izuzev viza): od ponedjeljka do petka od 08:00 do 12:00 sati (poslijepodne, uz zakazan termin - telefonskim putem ili putem E-maila)

Radno vrijeme odjela za izdavanje viza:
od ponedjeljka do četvrtka od 08:00 do 12:00 sati (podnošenje zahtjava za vize i boravišne dozvole)

Izdavanje pasoša: od ponedjeljka do četvrtka od 14:00 - 15:00 sati.

Za vrijeme austrijskih i bosanskohercegovačkih praznika Odjel za izdavanje viza je zatvoren.
Back to top Go down
nanii
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: austrija   Kako otići u Austriju EmptyMon 3 Sep 2012 - 21:24

forum bas vam hvala na informaciji
Back to top Go down
nanii
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: austrija   Kako otići u Austriju EmptyMon 3 Sep 2012 - 22:21

forum ima li ikakve sanse da ja odem u austriju jer sam ja tamo rodjena. da i ti znas ista o tome??
Back to top Go down
Forum.

Forum.



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyTue 4 Sep 2012 - 7:19

Sticanje/stjecanje austrijskog državljanstva

Austrijsko državljanstvo se načelno stiče:
A. por/ij/eklom
ili
B. dod/j/elom

------------
A. por/ij/eklom

Državljanstvo stiču rođenjem :
• bračna d/j/eca, ako je jedan od roditelja austrijski državljanin i
• vanbračna d/j/eca, ako je majka austrijski državljanin
Vanbračna d/j/eca očeva austrijskih državljana stiču državljanstvo nakon sklapanja braka roditelja.


B. dod/j/elom
Za dod/j/elu austrijskog državljanstva potrebno je ispuniti sljedeće osnovne uvjete/uslove :

pozitivan stav prema Republici Austriji, neugrožavanje javnog reda, mira i sigurnosti ili nepostojanje
bliske veze s terorističkim i ekstremističkim grupama;

da podnosilac zaht/j/eva nije kažnjavan (nepostojanje pravosnažnih sudskih presuda, da se protiv
njega ne vodi kazneni postupak u Austriji iu inozemstvu/inostranstvu, i da ne postoje teški
prekršaji po upravnom postupku)

nepostojanje zabrane boravka u Austriji, nepostojanje pokrenutog postupka za zabranu boravka,
zabranu ulaska ili prot/j/erivanja u zadnjih 18 mjeseci;

otpust iz dosadašnjeg državljanstva, osim ako to nije moguće tj.nedopustivo, ili ako se radi o
posebnim slučajevima kada je to dozvoljeno

dovoljna i osigurana sredstva za život (u visini sm/j/ernica za najniže penzije) bez korištenja
socijalne pomoći u posl/j/ednje 3 godine; Pažnja: Suma redovnih izdataka – stanarina, krediti,
egzekucije i alimentacije – koja prelazi € 260,35 (2012), dodatno povećava propisani minimum!

dokaz o znanju njemačkog jezika B1
*
(za zahtjeve podnete pre 30.6.2011 dovoljno je znanje na
nivou A2)

dokaz o poznavanju (ispit) demokratskog uređenja Austrije i povijesti/istorije Austrije i
određene pokrajine.

Napomena:
*
Znanje njemačkog jezika mora biti dokazano sertifikatima priznatih jezičnih instituta. Poznavanje demokratskog
uređenja Austrije i određene savezne pokrajine se dokazuje ispitom kod nadležne vlasti za dod/j/elu državljanstva.
Za pripremu ispita postoje skripte za učenje. Ispit se sastoji iz ukupno 18 pitanja (po 6 pitanja iz 3 oblast)i. Postoji
više mogućnosti odgovora na pitanja. Za uspjeh na ispitu potrebno je dati 3 ispravna odgovora iz svake oblasti, ili
ukupno 12 od svih 18 pitanja (ponavljanje ispita je moguće).
Pojedine osobe ne moraju dokazivati znanje njemačkog jezika. Oni su od ove obaveze ili izuzeti (npr. djeca
predškolskog uzrasta, osobe u visokoj starosti i osobe lošeg zdravstvenog stanja) ili su obavezu ispunili (npr.
pohađanjem javne osnovne škole, priznate sekundarne škole i iz „njemačkog“ imali pozitivnu ocjenu).


Dod/j/ela državljanstva na osnovu proc/j/ene -
Austrijsko državljanstvo može biti dod/j/eljeno, iu narednim slučajevima, a ispunjeni su gore
navedeni opšti uslovi / opći uvjeti:

1. bez čekanja :
ako je osoba već 10 godina pos/j/edovala austrijsko državljanstvo i nije ga izgubila
oduzimanjem (dod/j/ela je moguća samo sa legalnim boravkom u Austriji)

ako Savezna vlada utvrdi da su prikazana i očekivana postignuća pojedinca od naročitog
interesa za Republiku Austriju

2. osoba boravi 10 godina legalno i neprekidno na području Austrije , od toga najmanje pet godina
sa dozvolom za nastanjenje (Niederlassungsbewilligung).

Zakonsko pravo – zakonsko pravo na austrijsko državljanstvo, ako su ispunjeni opšti uslovi/opći
uvjeti imaju osobe:

1. bez čekanja :
malol/j/etna, neoženjena/neudata d/j/eca, ako je bar jedan roditelj (ili usvojitelj)
austrijski državljanin. (Podnosilac zaht/j/eva mora imati dozvolu o nastanjenju ili azil ili
legitimacijsku kartu, osim ako roditelj duže od 12
mjeseci legalno boravi u inostranstvu/inozemstvu) .

2. nakon 6-godišnjeg legalnog i neprekidnog boravka :
bračni partneri i registrovani istopolni partneri austrijskih državljana , ukoliko žive u
zajedničkom domaćinstvu i brak/partnerstvo postoji najmanje 5 godina ;
osobe sa priznatim statusom azila ;
državljani zemalja EEP-a ;
osobe rođene u Austriji ;

osobe koje su
naročitim postignućima na naučnom/znanstvenom, privrednom,
um/j/etničkom ili sportskom polju od posebnog interesa za Republiku;

3. osobe koje legalno i neprekidno borave najmanje 15 godina u Austriji i postoji dokazana
lična/osobna i radna integracija ;

4. osobe sa neprekidnim boravakom od 30 godina u Austriji.

Austrijsko državljanstvo se, pod gore navedenim općim uvjetima / opštim uslovima može
proširiti na:

a. bračnu d/j/ecu , vanbračnu d/j/ecu supruge i vanbračnu d/j/ecu supruga, ako za njih imaju pravo
starateljstva, kao i usvojenu malol/j/etnu i neudatu/neoženjenu d/j/ecu, koja legalno borave na
području Austrije (bez čekanja).

b. bračni partneri i registrovani istopolni partneri, koji žive u zajedničkom domaćinstvu, nakon
6 godina vlastitog zakonitog boravka i pet godina u legalnom braku/registrovanom istopolnom
partnerstvu.

(Navedene osobe moraju imati dozvolu za naseljavanje ili priznati status azila ili legitimacijsku kartu)

Pozor/Pažnja!!!
Budući su ovd/j/e za našu klientelu navedene najvažnije odredbe Zakona o državljanstvu, molimo Vas, da se za podrobnije informacije
obratite nadležnoj vlasti; u Beču – MA 35, Dresdner Str. 93 / Block C, 1200 Wien ili kod nas u Savjetovalište. Ujedno napominjemo i
mogućnost provlačenja grešaka, unatoč savjesnoj obradi, pa stoga ne možemo jamčiti za preuzete izvode iz ovog sažetka.

Männer und Frauen:
1010 Wien, Hoher Markt 8/4/2
Tel: 712 56 04
E-Mail: migrant@migrant.at
http://www.migrant.at

Frauen:
1010 Wien, Marc Aurel Straße 2a/6/2/10
Tel: 982 33 08
E-Mail: migrantin@migrant.at
http://www.migrant.at





Back to top Go down
s333

s333



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: rad   Kako otići u Austriju EmptyTue 4 Sep 2012 - 10:41

Imam roditelje u Austri i imaju radne papire vec 20 god.,interesuje me dali ja mogu preko nih dobiti radnu dozvolu?hvala
Back to top Go down
dejan
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyThu 20 Sep 2012 - 23:59

Bio sam u Becu i probao da nadjem firmu zbog rot vize ali niko nece da garantuje tako da znam da je jako tesko.Cak sam pristao i da platim za popunjen antrag ali nista.Pa bih pitao da li mogu nesto da uradim da dobijem vizu posto mi je majka tamo godinama i ima vizu na pet godina a otac ima do maja 2013 rot plus vizu.Ako neko zna molim vas odgovorite.Hvala unapred!
Back to top Go down
dejan
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyFri 21 Sep 2012 - 0:01

Bio sam u Becu i probao da nadjem firmu zbog rot vize ali niko nece da garantuje tako da znam da je jako tesko.Cak sam pristao i da platim za popunjen antrag ali nista.Pa bih pitao da li mogu nesto da uradim da dobijem vizu posto mi je majka tamo godinama i ima vizu na pet godina a otac ima do maja 2013 rot plus vizu.Ako neko zna molim vas odgovorite.Hvala unapred!
Back to top Go down
gogi
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyTue 25 Sep 2012 - 13:59

bok!ja kao hrvatski drzavljanin dosao sam u posjetu kod sestre u bec.
zelio bih da ostanem duze i po mogucnosti da se zaposlim
dakle sto bih trebao uciniti da produzim boravak vise od 3mjeseca.?
gdje da se obratim za pomoc?i da li je to moguce?
Back to top Go down
amny
Guest
Anonymous



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyFri 28 Sep 2012 - 11:25

pozz, evo i mene sa istom temom sa istim pitanjima, već mjesecima mi se vrzma ideja poslati muža za austriju, pa bih vremenom odskakutala i ja sa djevojčicom od 2god za njim, nismo zainteresirani sistemom ženidbe/udaje za papire, ja sam mu predložila da ode tamo kod rodbine (ima tamo tetke i rođake) i pokuša ponaći neku finu solidnu firmu-poslodavca kao garanta, da se vrati ovamo preda papire tog garanta poslodavca položii te testove njemačkog jezika (perfektno govori i piše njemački, živio u njemačkoj išao školu od 1-7. razreda) i te testove austrijskog zakona, i da su to su fine šanse za boravišnu i radnu dozvolu od godinu dana, a dalje bi vidjeli kako bi išlo produžavanje i ostalo dok se i nas dvije otkotrljamo tamo, ali našao se moj svekar koji tvrdi da je to nemoguće i da sam ja to nešto umućkala u svojoj glavi ne poznajući zakone, a eto čačkah ovdje po netu i na vašem forumu se djelimično uvjerih da sam imala pravo...... samo eto ako bi mi neko mogao opet potvrditi i reći smjernice bila bih jako zahvalna.... Moj muž inače ima srednje stručno obrazovanje tačnije elektrotehničku školu i kv mašinsku automehaničar.....
bila bih jako zahvalna da me neko prosvijetli, Kako otići u Austriju 627363 iz BiH smo
Back to top Go down
ally

ally



Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju EmptyFri 28 Sep 2012 - 11:28

amny wrote:
pozz, evo i mene sa istom temom sa istim pitanjima, već mjesecima mi se vrzma ideja poslati muža za austriju, pa bih vremenom odskakutala i ja sa djevojčicom od 2god za njim, nismo zainteresirani sistemom ženidbe/udaje za papire, ja sam mu predložila da ode tamo kod rodbine (ima tamo tetke i rođake) i pokuša ponaći neku finu solidnu firmu-poslodavca kao garanta, da se vrati ovamo preda papire tog garanta poslodavca položii te testove njemačkog jezika (perfektno govori i piše njemački, živio u njemačkoj išao školu od 1-7. razreda) i te testove austrijskog zakona, i da su to su fine šanse za boravišnu i radnu dozvolu od godinu dana, a dalje bi vidjeli kako bi išlo produžavanje i ostalo dok se i nas dvije otkotrljamo tamo, ali našao se moj svekar koji tvrdi da je to nemoguće i da sam ja to nešto umućkala u svojoj glavi ne poznajući zakone, a eto čačkah ovdje po netu i na vašem forumu se djelimično uvjerih da sam imala pravo...... samo eto ako bi mi neko mogao opet potvrditi i reći smjernice bila bih jako zahvalna.... Moj muž inače ima srednje stručno obrazovanje tačnije elektrotehničku školu i kv mašinsku automehaničar.....
bila bih jako zahvalna da me neko prosvijetli, Kako otići u Austriju 627363 iz BiH smo
ista sam osoba, samo registrovana da pratim temu :)
Back to top Go down
Sponsored content





Kako otići u Austriju Empty
PostSubject: Re: Kako otići u Austriju   Kako otići u Austriju Empty

Back to top Go down
 
Kako otići u Austriju
Back to top 
Page 1 of 4Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Kako najlakse otici u Austriju?
» Kako se otarasiti zadaha?
» kako se gradio bazen u KOVACICI

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Forum Padina  :: Forum :: Informacije-Servis-
Jump to: